Mayın tasarısı yine ertelendi

Mayın tasarısı yine ertelendi.15733
  • Giriş : 22.05.2009 / 10:54:00

Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve ihale işlemlerine ilişkin tasarı yine ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarının 4'ncü maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil ara verdi. Verilen aranın ardından ise hükümet ve komisyonun yerinde olmaması nedeniyle tasarının görüşmeleri önümüzdeki haftaya ertelendi. Bugün saat 20.00'ye kadar çalışma kararı alan Genel Kurul'da Türkiye ile Slovenya arasında uluslar arası anlaşma görüşüldü. Görüşmenin ardından Pakdil, Genel Kurulu önümüzdeki hafta Salı günü toplanmak üzere kapattı.

Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve ihale işlemlerine ilişkin tasarı bu hafta da yasalaştırılamadı. İktidarla muhalefeti karşı karşıya getiren, muhalefetin “ihanet yasası” olarak nitelendirerek sert tepki gösterdiği 6 maddelik tasarının iki haftada ancak 4 maddesi görüşülerek kabul edildi. İktidarla muhalefet arasında sert tartışmalar yaşanırken Genel Kurul'un bugünkü birleşiminde 4'ncü maddenin kabul edilmesinin ardından tasarının görüşmeleri önümüzdeki haftaya ertelendi. Genel Kurul'u yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil'in verdiği aranın ardından, hükümet ve komisyonun salondaki yerini almaması nedeniyle, Pakdil, gündemdeki Türkiye ile Slovenya arasında uluslar arası anlaşmaya ilişkin tasarının görüşmelerine geçti. Tasarının görüşülmesinin ardından da Pakdil, birleşimi, önümüzdeki hafta Salı günü toplanmak üzere kapattı.

AKP'Lİ KARA'NIN SÖZLERİ GENEL KURUL'U GERDİ

Tasarının görüşmeleri sırasında AKP Kilis Milletvekili Hasan Kara'nın sözleri Genel Kurul'da gerginlik yaşanmasına neden oldu. Muhalefet milletvekillerine “Bir çok arkadaş mayınlı araziyi görmemiş gibi konuşuyor” diyen Kara'nın bu sözlerine CHP ve MHP milletvekilleri tepki gösterdi. Kara ''Benim yaşadığım, doğup büyüdüğüm yer orası... Mayınlı arazi 20-30 yıldır Suriyeliler tarafından kullanılıyor. Bilip bilmeden konuşuyorsunuz. Yıllarca korku dünyası oluşturmuşsunuz ve bu korku dünyası öyle bir hale gelmiş ki Suriye'den korkar hale gelmişiz. Mayın döşemişiz, bu yetmemiş dikenli tel çekmişiz, bu da yetmemiş askerleri sınıra dizmişiz. Bugün Kilis'e, Antep'e gittiğinizde, 'biz buraya milyarlarca parayı niye harcamışız' dediğiniz zaman Kilis'tekiler de Antep'tekiler de size güler'' diye konuştu. CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz Kara'yı “Cehalet”le suçlarken, Kara “Millet neyin ne olduğunu biliyor mayınların temizlenmesini bekliyor” dedi. Kara'nın konuşması sırasında CHP ve MHP sıralarından sık sık laf atılırken AKP Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay da oturduğu yerden muhalefet milletvekillerine tepki gösterdi. Meclis başkanvekili Nevzat Pakdil, Kınay'ı uyarırken, tartışmaların devam etmesi üzerine birleşime ara verdi.

Tartışmalar verilen arada da devam etti. AKP'li Kınay MHP sıralarına doğru yürürken Meclis İdare Amiri Sırrı Sakık ve AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli Kınay'ı engelledi. Genel Kurul'da verilen aranın ardından konuşmasına devam eden AKP'li Kara ise “O toprakların tamamı Fransızlardan Kurtuluş Savaşı'nda benim dedemin diğerlerinin kanıyla alınmıştır” diyerek, muhalefet milletvekillerine tepki gösterdi. Kara “Vatana öyle oturup sahip çıkılmaz. Şu anda 35 derece sıcaklığın altında mercimek yolan insanlar sahip çıkıyor. O insanlar orada, alın terleriyle çalışıp kazanıyor, o topraklarda kan döküyorlar, can veriyorlar'' diye konuştu. Kara'nın sözlerini tamamlamasının ardından CHP ve MHP'lilerin tepkisinin devam etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil “Müdahale etmenin Meclis adabıyla bir ilişkisi yok. Lütfen saygı gösterelim. Bizi izleyen insanlar hepimizi aynı kefeye koyarak değerlendiriyor. Birbirimize karşı sabırlı olalım. Hepimizi millet seçti, birbirimize saygı göstermek millete saygı göstermek demektir'' diyerek uyarıda bulundu.

GÖNÜL: MALİYET AÇIKLANAMAZ

Genel Kurul'da milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise muhalefetin ısrarla mayın temizlenmesinin maliyetine ilişkin sorularına, yaklaşık maliyetin Maliye Bakanlığı metodlarıyla tespit edildiğini ancak mevzuat gereği bunun açıklanamayacağı karşılığını verdi. Gönül, mayından temizlenecek arazilerin 44 yıllığına kiraya verilmesine yönelik eleştirilere ise ''İhale Kanununun getirdiği önemli bir değişikliktir. 44 yılın neye göre tespit edildiği kendisine aittir. Kabul ettiğiniz takdirde, ihaleye çıkıldığında muayyen bedel açıklanmayacaktır'' yanıtını verdi. Bakan Gönül, MGK müzakereleri ve kararlarının gizli olduğunu hatırlatarak ''Genelkurmayın konuyla ilgili görüşleri de Başbakanlığa eminim ki iletilmiştir. Bu konuda açıklama yapacak olan Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığının kendisidir'' diye konuştu. Gönül Türkiye ile Gürcistan ve Bulgaristan sınırlarındaki mayınların temizlenmesine henüz başlanmadığını kaydederek “Önümüzdeki asıl büyük meseleyi çözmeden oranın temizleneceğini sanmıyorum'' dedi.

MHP'Lİ GÜNAL'DAN KÜRSÜDE ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Meclis Genel Kurulu'nda tasarıyla ilgili görüşmeler ilginç bir protestoya da sahne oldu. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, kürsüde yaptığı konuşmanın ardından AKP'nin tutumunu protesto etmek için şehitler adına kürsüden saygı duruşunda bulundu. Günal, “Konuşmamın ardından kalan süremi kürsüde o topraklar için şehit düşmüşler için saygı duruşunda bulunarak geçirmek istiyorum” dedi. Günal'ın saygı duruşuna bazı MHP'li milletvekilleri de destek verirken Pakdil, Günal'ı “Sayın Günal süreniz doldu buyurun” diyerek yerine oturmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*