Mayın temizleme ihalesinin ertelenmesi tepki gördü

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı'nın Türkiye-Suriye sınır boyundaki mayınlı alanların temizlenmesi ile ilgili ihalenin yeterli rekabet ortamı sağlanmadığı gerekçesi ile iptal edilmesi tepki gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İhalede süre bazında en uygun teklifi veren firma temizleme ihalesini kazanacaktı.

Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada ihaleye başvuruda bulunan üç firmadan ikisinin eksik belge sunması ve son başvuru tarihi olan 24 Ocak 2006 tarihinde olumsuz hava şartlarından dolayı başvurmak isteyen yerli ve yabancı firmaların da bulunduğunu göz önünde bulundurarak ihaleyi iptal ederek tekrar yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Defterdarlık önünde ihale sürecini takip eden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ise ihalenin iptal edilmesine tepki göstererek Maliye Balkanlığı'nın ihaleye olan duyarsızlığı ve sürecin uzatılmasına karşı çıktı. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Başkanı Müteber Öğreten, ihalenin öncesinde ve sonrasında yaptığı basın açıklamalarında özellikle Ottowa Sözleşmesi'ne dikkat çekerek, "Çok verimli tarım arazisinde bulunan mayınlı alanların temizliği bölge ve ülke ekonomisine küçümsenmeyecek bir katkı ve binlerce insan içinde istihdam olanağı sağlayacaktır." dedi.


55 YILDIR İLK DEFA MAYIN İHALESİ YAPILIYOR


1954 yılında dönemin başbakanı Adnan Menderes'in onayı ile Türkiye ve Suriye sınır bölgesinde artan kaçakçılık olaylarının önlenmesi için Türkiye tarafından Şırnak bölgesinden başlayan ve Hatay ili Reyhanlı ilçesine kadar bir alanı kapsayan yaklaşık 670 Km'lik alana 615 bin adet mayın döşenmişti. Mardin'de 49 bin, Hatay'da 36 bin, Kilis'te 34 bin, Gaziantep'te 15 bin, Şanlıurfa'da da 55 bin dönüm mayınlı araziye döşenen 615 bin adet mayının temizlenmesi için 55 yıl aradan sonra ilk defa ihaleye çıkaldı. Mardin'in Suriye ile 196 kilometre devam eden il sınırları boyunca mayınlandırılan 45 bin 236 hektar araziyi mayından temizlenmesinden sonra firma arazileri 49 yıllığına işleme hakkına sahip olacaktı.

Anavatan Partisi Mardin İl Başkanı Süleyman Çelik, mayın ihalesinin Mardin ve bölge halkı için bir umut olduğunu ancak ihalenin bu şekilde sonuçlanmasının binlerce insanı mağdur ettiğini söyledi. Burada temizlenen binlerce dönüm arazide yapılacak olan organize tarımda binlerce insana iş imkânı sağlayacağını ifade eden Çelik, "Ayrıca burada üretilen organik tarım mamulleri dış pazara ihracat edilerek, ülke ekonomisine büyük kazanç sağlayacaktı. Hükümetin bu konuda acil bir karar alması gerekir." dedi

Mardin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Abdulkadir Tutaşı ise mayın ihalesinin ertelenmesinin vatandaşları ve esnafı büyük maddi kayba uğratacağını söyledi.

Tutaşı, "Mayınlardan dolayı 55 yıldır boş vaziyette bırakılan arazilerin tarıma kazandırılması hem çiftçimize hem esnafımıza büyük maddi destek sağlayacaktır. Hükümetin daha duyarlı olması gerekir. Bu ihalenin vakit geçirmeden yeniden yapılanması gerekir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious