Mayın temizlemede işin aslı

Mayın temizlemede işin aslı.9290
  • Giriş : 08.06.2009 / 23:05:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 00:47:32

ATV'de Başbakan'la Gündem programının konuğu olan Başbakan gündeme ilişkin sorulara cevap veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ATV'de Başbakan'la Gündem programında Mehmet Barlas, Hasan Bülent Kahraman ve Okan Müderrisoğlu sorular yöneltti.

Mehmet Barlas Başbakan'a neden sinirli olduğunu ve AK Parti'yi AKP denmesine neden kızdığını sordu.
Başbakan Erdoğan AK Parti isminin Türk Dil kurumu'nca da onaylandığını, partinin tüm birimlerinde isminin aynı olduğunu bu olayı da bir yazarın başlattığını ve AK Parti demeyin diye bir kampanyaya dönüştürdüğünü söyledi. Erdoğan  bu kısaltmayı farklı şekillerde kullanmaya başlamaları üzerine tepkisinin arttığını söyledi.

Hasan Bülent Kahraman, mayın temizleme konusunda çok eleştiriler olmasına rağmen hükümetin konuda ısrar etmesinin nedenini sordu.

Erdoğan, mayınlı alanların temizlenmesiyle ilglii verilmiş olan bir söz olduğunu belirterek " 4 yıl içinde burayı temizlememiz gerekiyor. Burda toprak üstünün kullanılmamasının yanında bir de toprak altında var olan madenler söz konusu. Bunu mutlaka İsralli şirket diye birşey de yok.

Biz bunu hükümetimiz döneminde ordumuzla konuştuk. 25-30 milyon dolarla yapılabilir dendi biz tamam dedik ödenek ayırdık. bir süre geçti bize bunu yapamayacaklarını söylediler. Maliye bakanlığına işi bıraktık Maliye bakanlığı ülke içinden bunu yapılması için teklif açtı. Yurt içinden çok anormal teklifler geldi. bunun üzerine işi yurt dışına açtık. Suriye kendi sınırını temizlemiş, biz de kendi sınırımızı temizlememiz gerekiyor.  200 metrelik güvenlik sınırı var ve o sınır korunacak. İsrail'i ortaya atanlar bu konu üzerinden bizi vurmaya çalışıyorlar. Olayı aldılar özelleştirmeye götürdüler. Zerre kadar ekonomiden anlayan milletin menfaatini düşünen, o fabrikaların ülkemize ne kadar bedel ödetttiğini bildikleri halde bunu yapıyorlar.

Mehmet Barlas 2014'e kadar mayınların temizlenmesi gerekiyor. 2010 yılına kadar depolardaki mayınların da imha edilmesi gerekiyordu oysa ordunun bünyesinde 2 milyon civarında mayın var bu konuda ne yapılıyor sorusuna ise

-Erdoğan, Ben NAMSA konusunu gündeme getirdim. gerekirse orası yapsın. Ayrıca ilgili birimlere bu konuyu konuşacağız. Bölgede mayınla ilgili büyük sıkıntılar var insanların hala elleri ayakları kopuyor. Türk askerinin hala mayın döşediği iddialarını da kabul etmek istemiyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*