Mayının arkasında 'Becerikli' mi var?

Mayının arkasında 'Becerikli' mi var?.6540
  • Giriş : 17.06.2009 / 20:51:00
  • Güncelleme : 17.06.2009 / 20:51:37

Tartışmalı ''Mayın Yasası''nın arkasında da mı ''Becerikli Abdullah'' var? Ankara bu iddiayla çalkalanıyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ''Mayın Yasası''nın ardında ''Becerikli Abdullah'' olarak da bilinen Abdullah Tivnikli'nin olduğu iddia edildi. Suriye sınırındaki toprakların işletim hakkının ise İsrail'e değil Avrupalı bir şirkete verileceği belirtildi.

Muhalefetin büyük tepkisine yol açan ve kamuoyunda ''Mayın Yasası'' olarak bilinen ''Suriye sınırının mayından temizlenmesi'' girişiminin arkasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Abdullah Tivnikli'nin olduğu konuşulmaya başlandı.

Avrupalı bir şirketle görüşme yürüten Abdullah Tivnikli ile kardeşi Fahrettin Tivnikli, mayınlı bölgenin temizlenebilmesi ve tarıma açılabilmesi için kulis faaliyeti yaptı. Adı daha önce de Türk Telekom'un satışında ''aracı'' olarak geçen ve bu yüzden Ankara'da ''Becerikli Abdullah'' olarak anılan Tivnikli, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

İddialara göre, Tivnikli, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin tarıma açılabilmesi için bir süre önce Avrupalı şirketlerle görüştü. Bu görüşmeler olumlu sonuçlanınca, yasa tasarısı TBMM'ye geldi. Muhalefetin itirazlarına rağmen tasarı yasalaştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yasayı onayladı. Gül, ''Ben popülist davranmam, ihtiyaca bakarım'' dedi.

Bu arada, adı mayın yasasının arka planında geçen Abdullah Tivnikli'nin, Koza - İpek Grubu ile Kanaltürk TV'nin Sahibi Akın İpek'le de Gümüşhane'de ''altın aramaya'' başlayacağı iddia edildi.

TİVNİKLİ NASIL GÜNDEME GELMİŞTİ?

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 2006 yılının son aylarında Tivnikli adını TBMM'ye taşımış ve şu soruları yöneltmişti:

Türk Telekom'un özelleştirilmesi öncesinde Abdullah Tivnikli'nin, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte Lübnan'a Hariri Ailesi ile görüşmeye gittiği ve bu görüşmelerde Türk Telekom ihalesinin konuşulduğu doğru mudur?

- Türk Telekom'un devri nedeniyle Oger'in 14 Kasım'da Ankara Shereton Oteli'nde verdiği kutlama yemeğine katılan Abdullah Tivnikli'nin yemek sonrası Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Türk Telekom'daki ihale sonrası yapılanmayı ele aldıkları iddiası doğru mudur?

- Türk Telekom Yönetim Kurulu'nda yer alan metin Ercan ve Emin Başer ile Türk Telekom'da İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer'in personel atamaları konusunda Abdullah Tivnikli'den talimat aldıkları doğru mudur?

- Türk Telekom'daki mal ve hizmet alımlarını Emin Başer ile Metin Ercan'ın Abdullah Tivnikli adına yürüttüğü iddiaları doğru mudur?

- Abdullah Tivnikli'nin Telekom İtalya ile ağırlıklı olarak Avea'daki yüzde 40 hissenin el değiştirmesine dayanan bir ortaklığı olduğu iddiası doğru mudur?

- Türk Telekom'a bağımsız üye olarak Oger tarafından atanan Metin Ercan'ın daha önce Kuveyt Türk'e danışmanlık yaptığı doğru mudur?

TİVNİKLİ'NİN AKP'YLE BAĞI

Abdullah Tivnikli halen Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Abdullah Tivnikli'nin, hükümet üyeleri ile tanışıklığı ise İlim Yayma Vakfı'na dayanıyor. Vakfın kurucuları arasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Kemal Unakıtan, Muammer Güler ve Kadir Topbaş gibi isimlerin olması dikkat çekiyor.

GERÇEKGÜNDEM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*