Mayınlar 300 çocuğun hayatına mal oldu

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde mayına basan 3 erin şehit olması ve Bingöl'de mayınlı tuzakla helikopterin düşürülerek bir astsubayın hayatını kaybetmesi patlayıcı maddeleri yeniden gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydoğu'da yıllardır yaşanan terör olaylarından en çok çocuklar etkileniyor. Çıkan çatışma ve köy baskınlarında terör örgütünün öldürdüğü vatandaşların dışında 300'e yakın çocuğun da patlayıcı maddelerin herhangi bir sebeple patlaması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

Diğer coğrafi bölgelere göre çocuk sayısının daha çok olduğu Güneydoğu'da, hayatın hemen hemen her alanından çocukları görmem mümkün. Çöp toplayan, çalışan ve ailesine bakan çocuk sayısının 50 bin'in üzerinde olduğu Diyarbakır'da acı bir gerçek daha ortaya çıktı.

Diyarbakır Sokak Çocukları Derneği Rehabilitasyon Merkezi'nin hazırladığı bir çalışmada Güneydoğu illerinde 2005 yılında 24 çocuk intiharı ve 8 intihara teşebbüs vakasının yaşandığını, son 14 yıl içinde mayın ve patlayıcı madde olaylarında da 299 çocuğun hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Sokak Çocukları Derneği Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Muzaffer Toy, Diyarbakır'da 20 binden fazla çocuğun sokakta, çöpte ve pazarda çalıştığını söyledi.

Toy, 1990-2004 yılları arasında tespit edilen mayın ve patlayıcı madde olaylarında 299 çocuğun hayatını kaybettiğini, 285 çocuğun ise yaralandığını, her yıl yapılan araştırmalara göre çocuklara yönelik işkence ve kötü muamelenin kesintisiz sürdüğünü kaydetti.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde yer alan maddelerin hemen her gün ihmal edildiğini öne süren Toy, sınıfların kalabalık olması, çocukların tarlada çalışması gibi sorunların çocukların eğitim hakkının ihlal edildiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Henüz basına yansımamış aile içi şiddete maruz kalan on binlerce çocuk olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Çocuklar şiddet ve linç kültürüyle büyüyor ve şiddete yöneliyor." diye konuştu.

Diyarbakır'ın Bağlar beldesi Koşuyolu Parkı'nda da patlayan bomba, 7'si çocuk, 10 kişinin ölümüne neden olmuştu. Patlaman, el yapımı ve termos içine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı düzeneğin taşınması sırasında meydana gelmişti.

Patlayıcı maddelerden dolayı yaşamını kaybeden çocuklar Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) raporunda ayrıntıları ile yer aldı. Raporda, ölen ya da yaralananların çoğunlukla oyun oynayan çocuklar olması dikkat çekiliyor.

TİHV 2005 Raporu'nun 'Kara Mayınları' başlıklı bölümünde yer alan çocuk ölüm ve yaralanmalardan bazıları şu şekilde sıralandı:

"-Diyarbakır'ın Dicle ilçesi yakınlarındaki Ziyaret tepesindeki askeri bölgede buldukları bir bombayı kurcalayan Zafer Biroğlu ve Cahit Eşsiz adlı çocuklar yaralandı. Biroğlu'nun 2 parmağı koptu, Eşsiz, yüzünden yaralandı.

-Gaziantep'in Geneyik Köyü yakınlarında hayvan otlatan Harun Kaygu (13) adlı çocuk arazide bulduğu havan topu mermisinin patlaması sonucu öldü.

-Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne bağlı Taşburun köyünde mayın patlaması sonucu M. Latif Yılmaz (14) adlı çocuk öldü.

-Ağrı'nın Patnos ilçesi yakınlarındaki askeri bölgede buldukları bombayı kurcalayan İsmail Işık (15) öldü, Emrah Akbay (10) ve kardeşi Adem Akbay (9) yaralandı.

-Mardin'in Savur ilçesi Serenli Köyü Beşevler Mezrası yakınlarında buldukları bir bombayı kurcalayan çocuklardan Ahmet Akın (10) öldü, Necdet Oral ağır yaralandı.

-Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesi yakınlarında mayına basan Özcan Önal (9) ve Kerem Tosun (7) öldü.

-Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Tepe Köyü yakınlarında mayına basan Celal Sahur (16) adlı çocuk yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious