Mayınları Türk askerleri temizlemeli

Mayınları Türk askerleri temizlemeli.9336
  • Giriş : 03.06.2009 / 16:46:00
  • Güncelleme : 03.06.2009 / 16:53:59

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili olarak, ''Bu coğrafya mutlaka ve mutlaka Türk askerleri tarafından temizlenmelidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bingöl'deki gezi ve incelemelerini sürdüren Topçu, il merkezindeki bir lokantada düzenlediği basın toplantısında, mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu arazinin stratejik öneme sahip olduğunu dile getiren Topçu, ''Mayınlı arazilerin temizlenmesine İsrailli firmaların talip olması manalıdır'' diye konuştu.

Topçu, şunları kaydetti:

''Bu bölgenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerine ilgililer hiç bakmıyor mu? İsrail sadece burada marul mu, domates mi yetiştirecek? Buranın yeraltı ve yerüstü zenginliği ülkeyi yönetenler tarafından bilinmiyor mu? Kerkük petrol boru hattı nereden geçiyor? Acaba o bölge Türkiye-Suriye arasında şu anki konum itibarıyla yarın tıpkı Nahcivan ile Azerbaycan gibi mi olacak? Türkiye ile Suriye arasında o bölge birilerine ihale edilerek 50 yıllık bir tampon bölge mi oluşturulacak? Bu fark edilemiyor mu, yoksa biz mi farklı anlıyoruz?''

- ''ARAZİ HAK SAHİPLERİ VE ŞEHİT AİLELERİNE VERİLMELİDİR'' -

Mayınların temizlenmesi konusunun ''geçiştirilecek bir konu'' olmadığını vurgulayan Topçu, şöyle konuştu:

''Bu konunun bir an evvel milletin huzurunda çözülmesi lazım. Bu da yap,işlet,devret ile ya da (çekilirseniz bilmem ne veririz) ile olmaz, bunlara gerek yok. Meclisin aklını başına toplaması gerek. TBMM millet için var. Bunu derhal çözmeleri lazım. Çözümün şekli milli ve yerli olmalıdır. Çözümün şekli insanımızın fayda ve menfaatine, yakın coğrafyalarımızın barışına ve huzuruna hizmet etmelidir. Onun için bu coğrafya mutlaka ve mutlaka Türk askerleri tarafında temizlenmelidir. Teknik imkanlar yetersiz ise Türk siyasi erki bütçe ayırmalı, beceremiyorsa dönüp milletten alınmalıdır. Temizlenen coğrafya hak sahipleri ve şehit ailelerine verilmelidir.''

Bölgede 25 yıldır terör örgütü tarafından kan döküldüğünü dile getiren Topçu, ''Bölücü terör başladığı günden bugüne kadar, Kürt ve Türk anasının birbirine karışan gözyaşlarının hesabı inşallah BBP iktidarında gerekli yerlerden sorulacaktır'' dedi.

Toplantının ardından Bingöl Emniyet Müdürü Ekrem Çelik'i makamında ziyaret eden Topçu, daha sonra kara yoluyla Elazığ'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*