Mayınların hedefi çocuklar!

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde araziye döşenen mayınlar can yakmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Servi Beldesi’nde odun toplamaya giden çocuklar teröristlerce döşenen mayına basması sonucu 1 çocuk öldü, 3 çocuk yaralandı. Diyarbakır’da ise mayının patlaması sonucu bir köy korucusu ölürken bir kişi de yaralandı.

Genç ilçesi Servi Beldesi kırsalında bugün sabah saatlerinde odun toplamaya giden çocuklar, daha önceden PKK’lı teröristlerce araziye döşenen mayına bastı. Mayının patlaması sonucu 4 çocuk ağır yaralandı. Askeri helikopterle Bingöl Devlet Hastanesi’ne götürülen çocuklardan biri yolda hayatını kaybetti. Hastanede tedavi altına alınan diğer 3 çocuğun sağlık durumunun da ağır olduğu bildirildi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde ise, Komando Tabur Komutanlığı ile eğitim alanı arasındaki yolda PKK’lı teröristlerce yerleştirilen mayınların uzaktan kumanda ile art arda patlatılması sonucu bir korucu şehit oldu, bir korucu yaralandı. Olay, dün akşam saat 19.30 sıralarında Muş - Kulp karayolunda bulunan Kulp Jandarma Komando Taburu ile eğitim alanı arasındaki yolda meydana geldi.

PKK’lı teröristlerce yola döşenen mayın, akşam köy korucularını taşıyan minibüsün geçtiği sırada uzaktan kumanda ile patlatıldı. Patlamayla birlikte minibüsten inen köy korucular patlamanın olduğu yere giderken bu kez yola döşenen ikinci mayın yine uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlama sonucu köy korucusu Değer Tanrıverdi şehit olurken, bir köy korucusu da yaralandı.

Yaralı korucuu helikopterle Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı. Olaydan sonra Muş-Kulp karayolu trafiğe kapatılırken, güvenlik güçleri geniş çaplı operasyon başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious