Mayinli araziler konusu davalık oluyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Koç, Türkiye-Suriye-Irak sınırında bulunan 508 bin dekarlık alandaki mayınların temizlenmesi işinin Bakanlar Kurulu kararıyla Maliye Bakanlığı'na verilmesi yönündeki kararın iptali için Danıştay' a dava açacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Bakan Kurulu'nun Türkiye-Suriye-Irak sınırında bulunan 508 bin dekarlık alandaki mayınların temizlenmesi ve bunun karşılığında da bu arazinin uluslararası firmalar da dahil olmak üzere, 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle iştetilmesine ve ihale edilmesine karar verildiğini belirtti. Koç, idari ve yasal sorumluluk GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na ait olmasına rağmen, GAP idaresinin devre dışı bırakıldığını ve Maliye Bakanlığı'nın yetkilendirildiğini ifade etti. Bu sürecin hukuka aykırı olduğu gibi, ulusal çıkarlarında telafi edilmeyecek ölçüde ihlali sonucunu oluşturacağını öne süren Koç, "Türkiye'nin stratejik açıdan en önemli bölgelerinden olan bu bölgenin, kontrolümüz dışına çıkması söz konusu olabilecektir. Bu alanın, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi (GOP) kapsamında ve Türkiye'nin çıkarlarına aykırı bir şekilde kullanılması durumunu doğacaktır." dedi.

Koç, yapılan uygulamayla yöre halkının mirastan doğan mülkiye haklarının ihlali sonucunun da doğacağını vurguladı. Koç, CHP olarak bu arazilerin temizlenmesi işinin GAP Koordinatörlüğü'nde Türk Silahlı Kuvvetleri denetiminde açılması, temizlenen arazinin bölge halkına verilmesi durumunda istihdama ve sosyal barışa katkı sağlayacağını kaydetti. Mayınlı arazide petrol bulunma ihtimalinin de olduğunu ileri süren Koç, siyasal iktidarın gerçekleri gözardı ettiğini belirtti. Koç, Bakanlar Kurulu'nun ilgili kararıyla ilgili Danıştay nezninde dava açacaklarını sözlerine ekledi.

AK Parti'nin Adıyaman İl Kongresi'nde öğrencilerin okul kıyafetiyle bulunmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Koç, ''Başbakan'ın son zamanlardaki hiddetli ve sinirli konuşmaları, herhalde ilkokul çocuklarına bir müsamere anlamı taşıyor. Adıyaman'da tütün üreticilerinin, esnafın Başbakanı alkışlamasını bekleyemezsiniz. Onlardan boşalan yerlere ilkokul çocuklarının yerleştirilmesi doğaldır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious