Mayınlı tuzak ellerinde patladı

Mayınlı tuzak ellerinde patladı.13066
  • Giriş : 13.05.2009 / 12:08:00

Türkiye'de olduğu gibi İran'da da yollara mayınlı tuzak kuran terör örgütü mensuplarından 3'ü döşedikleri mayının patlaması sonucu öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Alınan bilgiye göre, yollara döşenen mayınları can almaya devam eden terör örgütü PKK'nın, İran'daki mayınlama eylemi başarısızlıkla sonuçlandı. Terör örgütü PKK'ya taviz vermeyen İran'da, güvenlik güçlerinin operasyonlarını yoğunlaştırması üzerine, güvenlik güçleri ile sıcak çatışmaya girmekten kaçınan teröristlerin, Türkiye'de olduğu gibi yerleşim bölgelerine ve ulaşım yollarına yönelik mayınlama faaliyetlerine yöneldiği kaydedildi.

İran'ın Salmas bölgesindeki Kelereş köyü kırsalında faaliyet gösteren 3 PKK'lı terörist, köylülerin kullandığı yola mayın döşerken, mayınların infilak etmesi sonucu feci şekilde öldükleri belirlendi.

Mayının patlaması sonucu ölen ''Berdihan'' , ''Agit'' ve ''Hogir'' kod adlı teröristlerin cesetleri, arkadaşları tarafından patlamanın yaşandığı yerin birkaç kilometre uzağına götürülerek gömüldüğü, ancak cesetlerin köylüler tarafından bulunarak güvenlik güçlerine teslim edildiği bildirildi.

ABD tarafından yayınlanan ''2008 Yılı İnsan Hakları Raporu''nda, ''PKK'nın döşediği mayınlar nedeniyle 42 sivilin hayatını kaybettiği'' bilgisine yer veriliyor.

''Handicap International'' adlı uluslararası sivil toplum kuruluşu tarafından açıklanan ''Terörizm Raporu''nun mayınlarla ilgili bölümünde ise mayınların ''insanlık için felaket olduğu'', 84 ülkenin mayınlar nedeniyle sıkıntılar yaşadığı, dünyada her yıl yaklaşık 20 bin çocuğun ve yetişkinin mayınların kurbanı olduğu kaydedildi.

Raporda, özellikle terör örgütlerinin son yıllarda mayınlama eylemlerine yöneldiğine dikkat çekiliyor.

-UYUŞTURUCU VE İNSAN KAÇAKÇILIĞI-

Öte yandan, İran güvenlik güçlerince önceki gün Sine, Merivan, Kamyaran, Kirmaşan, Piranşehir ve İlam kent merkezleri ile bu illere bağlı köylerde gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında terör örgütünün bölge sorumlularının da yeraldığı 46 kişi gözaltına alındı. Keyhan Pervizi, Ferşad Celali, Çiya Rehimi, Cevad Marabi, Akam Pir, Selim Muhtari, Enver Rostemi, Zahid Kubadi, Halid Hulami, Mehemed Meleki ve İsmail Şadi adlı kişilerin de yer aldığı 46 örgüt mensubu tutuklanarak Kirmaşan, Kamyaran ve Sine'deki cezaevlerine konuldu.

Teröristlerin gizlendikleri evlerde yapılan aramalarda da çok sayıda örgütsel dokümanın yanı sıra ''uyuşturucu ve insan kaçakçılığından elde edildiği'' belirtilen önemli miktarda paranın da ele geçirildiği belirtildi.

Yakalanan teröristlerin, önümüzdeki ay İran Devrim Mahkemeleri'nde ''Terör örgütü PKK/PJAK adına silahlı eylem yapmak, cinayet, silahlı gasp ve teröre başvurmak, adam kaçırmak, bölge halkını tehdit etmek, İran'ın ulusal güvenliğini tehdit etmek ve terör örgütüne finansman sağlamak amacıyla uyuşturucu ve insan ticareti yapmak'' suçlarından idam talebiyle yargılanacağı kaydedildi.

İran ordusunun, İran-Irak sınırındaki terör örgütü kamplarına yönelik olarak karadan ve havadan gerçekleştirdiği harekata yönelik olarak Tahran'da 11 Mayıs 2009 günü basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, İran'ın, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ve desteklediğini, ancak Irak'ın da batı hükümetleri tarafından bile terörist grup olarak gösterilen terör örgütü PKK/PEJAK'ın faaliyetlerine karşı özel tedbirler almasının beklenildiğini vurgulamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*