Mayıs, Ecevit’in kader ayı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşam mücadelesi sürerken, Ecevit’in hayatında mayıs ayı hep önemli bir yer tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

‘Karaoğlan’ın hayatında mayıs ayının ayrı bir yeri, yani bir anlamda kader ayı oldu. 28 Mayıs 1925 günü İstanbul’da yaşama gözlerini açan Ecevit’in hayatında bu aya rastlayan önemli tarihler şöyle:

7 Mayıs 1972: CHP olağanüstü kurultayında Ecevit’in hazırladığı Parti Meclisi listesi, İnönü’nün listesi yerine tercih edildi.

8 Mayıs 1972: İnönü 35 yıllık genel başkanlığını Ecevit’e bırakmak için istifa etti.

14 Mayıs 1972: Olağanüstü CHP kurultayında Bülent Ecevit partinin genel başkanlığına getirildi.

29 Mayıs 1977: Ecevit, İzmir Çiğli Havaalanı’na indiği sırada bir polisin silahı ateş aldı. Ecevit’in yanında bulunan Mehmet İsvan yaralandı, silahın yanlışlıkla ateş aldığı belirtildi, ancak daha sonra silahın özel bir silah olduğu ve depodan izinsiz çıkarıldığı saptandı. Olayın suikast olduğu da iddia edildi.

21 Mayıs 1982: Bülent Ecevit, BBC TV’ye verdiği demeç yüzünden 34 günlük cezasını çekmek üzere hapse atıldı.

28 Mayıs 1999: Ecevit DSP, MHP ve ANAP’la koalisyon hükümeti kurdu, beşinci ve son kez başbakanlığa geldi.

4 Mayıs 2002: Sağlık sorunlarıyla ilgili söylentiler ortaya atılan Ecevit bu dönemde gece rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

5 Mayıs 2002: Ecevit hastaneden basit bir gaz sıkışması teşhisiyle taburcu oldu.

17 Mayıs 2002: Ecevit yeniden hastaneye kaldırıldı, bir ay kadar evinde tedavisi sürdü.

22 Mayıs 2004: Ecevit bir basın toplantısı düzenleyerek DSP’nin liderliğine seçtiği veliahtı ilan etti. Bu isim Zeki Sezer idi.

9 Mayıs 2006: Bülent Ecevit, solda birlik için asıl öngördüğü ismin Yılmaz Büyükerşen olduğunu açıkladı.

18 Mayıs 2006: Danıştay’a gerçekleştirilen saldırı Ecevit’te de büyük üzüntü meydana getirdi, Ecevit, vefat eden yargı mensubu Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze törenine çok rahatsız olmasına karşın binlerce kişiyle birlikte katıldı. Aynı gece rahatsızlanarak GATA’ya kaldırıldı. Dört saat süren ameliyata alındı.

Durumunda değişme yok

Umut ve endişeli bekleyiş devam ederken, Ecevit’in sağlık durumunda bir gelişme olmadı. GATA’dan dün yapılan açıklamada eski Başbakan’ın koma halinin devam ettiği ve sağlık durumunda hiçbir değişikliğin olmadığı bildirildi. 60 yıllık hayat arkadaşı Rahşan Ecevit iki gündür hastaneden hiç ayrılmazken, sakinleştirici ile ayakta durabildiği belirtiliyor. Ecevit’i doktorları dışında günde iki kez Rahşan Hanım görebiliyor. Ecevit’in durumu ile ilgili bilgi veren DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye’nin her tarafından ziyaretçilerin geldiğini ve herkesin Ecevit için dua ettiğini söyledi. Sezer, “Dualar Ecevit’i yaşatacak.” dedi. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de hastane ye gelerek Ecevit'in sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious