Maymun sıtması tehdidi

Maymun sıtması tehdidi.12831
  • Giriş : 18.01.2008 / 13:55:00
  • Güncelleme : 18.01.2008 / 14:40:10

Ölümcül olabilen maymun sıtmasından şimdiye kadar 4 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Plasmodium knowlesi" tipi sıtmanın şimdiye kadar sadece uzun domuz kuyruklu makak maymunlarında olduğu sanılıyordu.

Ancak Malezya'da 2001ile 2006 yılları arasında binden fazla sıtma hastası üzerinde yapılan araştırmalar, bu tip sıtmaya insanlarda da rastlandığını ve sanıldığından daha yaygın olduğunu gösterdi.

Maymun sıtmasına yakalananlardan dördü ise öldü. Sonuçları Klinik Bulaşıcı Hastalıklar (Clinical Infectious Diseases) dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Malezya'nın Borneo adasındaki Sarawak'daki hastalardan dörtte birinde maymun sıtması belirlendi.

Araştırmacılar, teşhis ve tedavide en ufak bir gecikmenin bile maymun sıtmasına yakalananlarda karaciğer ve böbrek yetmezliği dahil, komplikasyonlara yol açabileceğini belirtiyorlar.

Plasmodium knowlesi bilinen sıtma türlerinin hepsinden daha kısa bir yaşam döngüsüne sahip, bu da onun bulaştığı hastalarda çok sayıda parazit üretmesine neden oluyor.

Malezya'da ölen 4 hastanın kanında yüksek oranda parazit bulunduğu ve hastaların hepsinin karın ağrısı, ateş ve üşüme belirtileri gösterdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, maymun sıtmasının sadece Sarawak'da görülmediğini, Borneo'daki Sabah ve Malezya'daki Pahang'da da görüldüğünü bildirdiler.

Araştırmacılar ayrıca maymun sıtması olduğu belirlenen hastalara Tayland ve hatta Çin'de de rastlandığı uyarısında bulundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious