'Mayo reklamı yasağı' haberi yalan çıktı

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Mayo yasağı iddialarını reddeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Müşaviri Ahmet Faruk Yanardağ, "Böyle bir yasak söz konusu değildir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haberde adları geçen mayo firmalarının son 3 aylık dönemde bize bir başvuruları olmamıştır" dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yanardag, "Öteden beri uygulanan yönetmeliklere göre hareket ediyoruz, yeni bir uygulama yok. Firmalar Kentsel Tasarım Müdürlüğü'ne başvurularını yaparak örneklerini gönderirler. Kentsel Tasarım Müdürlüğü'nde Komisyon Basın İlan ve Reklam Yönetmeliği'ne göre örnekler arasından karar verir Ama söz konusu firmaların böyle bir başvurusu yok" diye konuştu.

Bilboard ve reklam panolarını kiralayan ajanslara mayo reklamı alınmaması konusunda bir talimat verilmediğini de söyleyen Yanardağ, "Hangi reklamların alınıp hangilerinin alınmayacağını bilboard ve reklam panolarını kiralayan şirketlere bırakamayız. Şirketlerde belediye adına hangi reklamın alınıp, hangisinin alınmayacağına karar veremez. Belediye bu reklamı almaz diye bir şey yok" şeklinde konuştu.

Yanardağ, yönetmelikte belirtildiği gibi ahlaka aykırı bulunan bazı reklamlar için başka örnekler isteyebileceklerini söyledi. "Tepki çekebilecek reklamlar olabilir. Bunun için firmalardan birden fazla örnek istiyoruz. Aralarından seçimi Kentsel Tasarım Komisyonu yapar" dedi. Yanardağ, yoğun şikayet alınması karşısında yasaklama olayına gidilmediğini böyle bir durumda şikayetlerin firmaya iletildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious