Mayo yüzünden rekoru iptal oldu!

Mayo yüzünden rekoru iptal oldu!.30631
  • Giriş : 17.03.2009 / 10:33:00

50 metre kelebekte dünya rekoru kıran Therese Alshammar'ın, yarışta iki mayo giyerek yüzdüğü tespit edilince rekoru iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avustralya Şampiyonası'nda mücadele eden İsveçli Alshammar, üst üste iki mayo giyerek yarışınca dünya rekorundan oldu.

Organizasyon komitesi, uygulamaya yeni koyulan bir kuralı ihlal ettiği gerekçesiyle Alshammar'ın 50 metre kelebek eleme serisinde kırdığı dünya rekorunu geçersiz saydı ve yüzücüyü diskalifiye etti.

31 yaşındaki Alshammar, komitenin beş saatlik bir toplantı sonunda aldığı karara hemen itiraz etti.

Alshammar, Sydney'deki şampiyonada, kendisine ait 50 metre kelebek dünya rekorunu 0.02 saniye farkla geliştirerek 25.44 saniyeye çekmişti.

Avustralya, yüzücülerin suyun üzerinde kalmasını kolaylaştırdığı gerekçesiyle 2008 Pekin Olimpiyatları'ndan sonra yüzücülerin birden fazla mayo giyerek yarışmasını yasaklamış, Uluslararası Yüzme Federasyonları Birliği de (FINA) benzer bir kuralı geçtiğimiz hafta benimsemişti.

50 metre kelebek dünya şampiyonu Therese Alshammar, bu yıl Roma'da yapılacak dünya şampiyonasında altın madalyanın yine en büyük favorisi olarak gösteriliyor.

Hazırlıklarını Sydney'de sürdüren Alshammar'ın, Avustralya Şampiyonası'nda sadece eleme serilerinde yüzmesine izin verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*