MAZLUMDER'e gel yeter!

MAZLUMDER'e gel yeter!.14199
  • Giriş : 24.06.2009 / 15:30:00

Uzun zamandır takip ettiğim MAZLUMDER Sinema günlerinin sorumlusu Esma Özçelik’le konuştuk. Bize işin aslını, nedenini, nasılını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MAZLUMDER sinema günleri ne zaman başladı?

MAZLUMDER Sinema günleri yeni bir etkinlik değil aslında. Bundan çok önce başlamış bir çalışma. Biz bu çalışmayı daha sistematik ve profesyonelce yapmaya çalışıyoruz.

Bir boşluğu mu dolduruyor?

Evet! Bir boşluğu dolduruyor diyebiliriz. Fast food dediğimiz şey sadece yemek değildir. Bir tüketim biçimidir. Bizler içinde bulunduğumuz her şeyi çok çabuk ve yüzeysel tüketebiliyoruz. Hele de konu sinema olunca, koltuğumuzda bir buçuk saat dinlenip hayatımıza kaldığımız yerden devam edebiliyoruz, ama durum göründüğü gibi değil tabi. 3.sınıf bir Amerikan komedi filminde bile bir sürü gönderme var. Yani alt metin, iyi veya kötü, doğru veya yanlış bu var, bizim bunları bilmemiz gerekli.

Herkes sinema mı okusun yani?

Tabii ki hayır, ama film izlemeyi, daha karışık bir ifade ile film okumayı bilmeliyiz, Bunun için sinema okumaya gerek yok. MAZLUMDER'i takip edin yeter… (gülüşme)

MAZLUMDER film okuma işini nasıl öğretiyor?

Biz bir sinema okulu olmadığımızdan meseleyi biraz daha lokal olarak ele alıyoruz. Yani koskoca sinema tarihini peyderpey anlatmak değil bizim yaptığımız. Biz sinemayı insan hakları düzleminde ele alıyoruz, teması insan olan, insanın sorumluluklarını ve insan haklarını işleyen, bizi bu meselelere götüren filmleri izliyoruz. Siz de bilirsiniz ki bu konuda çok film var ve birçoğu yaşanmış şeyler.

Konuşmacılar da en az izlenecek film kadar önemli…

Evet tabi ki, konuşmacıları seçerken sadece sinemacı olmasını öncelemiyoruz, hem sinemadan anlayan hem de toplumsal sorumluluklarının farkında olan kişileri çağırıyoruz.

Esma Özçelik
Kimler geldi konuşmaya? Hangi filmleri izlediniz?

MAZLUMDER'in bu seneki sinema günleri programı Kutsal Direniş filmi ile başladı. Film üzerine konuşmak içim Murat Menteş'i davet ettik. Özgürlüğün Rengi filmini Hakan Ada ile, Baran filminiİhsan Kabil ile, Melankolinin Üç Odası filmini M. Emin Büyükçoşkun ile, Tarafsız Bölge filmini Sadık Battal ile, Cennetin Çocukları filmini Yusuf Kaplan ile, Guantanamo filmini Murat Pay ile, V For Vandetta filmini Mübeyyen Pirci ile konuştuk.

Bahsettiğiniz isimlerin her biri çok önemli. Harika! Peki, sinema günleri ne sıklıkla yapılıyor? Katılım sizi umutlandırıyor mu?

Sinema günlerini ayda bir gün, MAZLUMDER'in İstanbul şubesinde düzenliyoruz. Katılım bizi gerçekten umutlandırıyor ve yaptığımız işi daha bir dikkat ve titizlikle yapmamızı sağlıyor. Katılımcıların büyük oranını üniversite öğrencileri oluşturuyor, yoldan geçerken afişi görüp programa katılanlar da var.

En yakın program tarihi ne zaman?

25 Haziran Perşembe günü saat: 17:30'da MAZLUMDER İstanbul şubesinde. Kusursuz Çember adlı Bosna yapımı filmi izleyeceğiz. Film sonrası konuşmasına ise Selahattin Yusuf gelecek.

Bu programları takip etmek isteyenler nerden haberdar olabilir?

www.mazlumdeistanbul.org sitesinden bizi ve sinema günleri programımızı takip edebilirler.

Esma Özçelik çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

DÜNYABİZİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*