Mazot fiyatları uçtu

Mazot fiyatları uçtu.18249
  • Giriş : 27.04.2008 / 13:49:00

Yunanistan'da bile fiyat bizden yüzde 27 daha ucuz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçen yılın aralık ayı başından bu yana toplamda yüzde 18.4’ü bulan peş peşe fiyat artışları, Türkiye’de motorin ile kurşunsuz benzin arasındaki fiyat farkını kapattı. Ucuz olduğu için özellikle tercih edilen mazotun Türkiye'deki litre fiyatı geçen perşembe günkü son zamla 2.34 dolara yükseldi. Böylece Türkiye’de fiyat Avrupa ülkelerinin normal benzin fiyatının bile üzerine çıktı. Türkiye, litresi 2.34 dolar olan Eurodizel fiyatı, Avrupa’da sadece Hollanda ve kılpayı Belçika’daki kurşunsuz benzin fiyatından daha ucuz görünüyor. Hollanda’da halen kurşunsuz benzin 2.43 dolar, Belçika’da ise Türkiye’deki motorinin sadece 0.02 dolar üzerinde olmak üzere 2.36 dolar seviyesinde bulunuyor.

KOMŞUNUN YÜZDE 27 ÜZERİNDE

SON fiyat artışlarıyla birlikte Türkiye’de dizelin fiyatı, Yunanistan’daki mazot fiyatının yüzde 27 üzerine çıktı. Türkiye’de dizel fiyatı halen İspanya’daki fiyatın yüzde 36, Beyaz Rusya’daki litre fiyatının ise tam yüzde 178 üzerinde bulunuyor. Uluslararası petrol fiyatlarındaki artışın yanı sıra Türkiye’de akayakıt üzerindeki vergilerin yüzde 75 gibi yüksek bir paya sahip olması komşu iki ülke arasında büyük fiyat farkına yol açmış durumda. 2007’de Türkiye’de otomotiv yakıtı satışları bir önceki yıla göre yüzde 8.5 artarken, dizelde bu oran yüzde 70.1’i buldu. 2007’de toplam pazar 47.6 milyar YTL’ye ulaştı.


Benzin ile motorinin fiyat farkı % 12’ye geriledi


TÜRKİYE’DE kurşunsuz benzinle mazot arasındaki fiyat farkı geçen yılın aralık ayından bu yana hızla kapandı. 2008 başından beri kurşunsuz benzinin fiyatı 6 kez, mazotun fiyatı ise 7 kez artış gösterdi. Artış oranı kurşunsuz benzinde yüzde 10.8 olarak gerçekleşirken, dizelde bu oran yüzde 18.47’yi buldu. Kurşunsuz benzin ile dizel arasındaki fark halen 0.30 dolara yani yüzde 12.8’e kadar inmiş durumda. Avrupa ülkelerinde de motorin ile kurşunsuz benzin arasında çok büyük fiyat farkları bulunmuyor. Hatta İngiltere, İtalya gibi bazı ülkelerde motorin fiyatı daha yüksek.


90 yerine 120 km hız tüketimi %30 artırıyor

Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Zira devamlı olarak aracınızı frenler ve gazlarsınız. Bu durum ilave benzin pompalanmasına neden olur.

Şehirlerarası yolda en verimli hız 80-90 km. arasındadır. 90 km.’nin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 artırır.

Motorunuzun harareti (ısısı) yakıt tüketimini etkiler.

Motorunuzun ayar ve bakımlarını periyodik olarak mutlaka yaptırın.

Fren balataları ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır. Yakıt tüketimi artar.

Lastik havaları uygun basınçta olmalıdır. Havası az olan lastikte yuvarlanma güç olduğundan yakıt tüketimi artar.

Şimşek: Petrol ithal etmemiz bile mucize

DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Türkiye, şu anda petrol ithal edebiliyorsa, bu bile bir mucizedir’ dedi. Şimşek, Gaziantep’te Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’ni ziyareti sonrasında, sokakta vatandaşlar ve esnaf ile sohbet etti. Bir vatandaşın sorusu üzerine Şimşek ‘Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ekonomik bir kriz yaşanıyor. Daha önce 40 dolar seviyelerinde olan petrol, şu anda 120 dolar seviyelerine yükselmiş durumda. Yani, petrolün fiyatı 4 kat artmış durumda. Böyle bir ortamda, Türkiye’nin şu anda petrol ithal edebilmesi bile bir mucizedir. Ama biz, olabildiğince bu sıkıntıları sizlere yansıtmamaya çalışıyoruz’ diye konuştu. Bakan Şimşek, artan pirinç fiyatlarıyla ilgili olarak da ‘Bulgur yiyin, doğrudur bir sıkıntı var, ama bu sadece Türkiye’de yok, tüm dünyada ekonomik bir sıkıntı var’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious