Mazot rekabetine CHP de girdi

Mazot rekabetine CHP de girdi.7248
  • Giriş : 21.06.2007 / 10:03:00

Cem Uzan'la başlayan partiler arası mazot rekabeti kızıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Mazot 1 YTL olacak.' diyen Uzan ve '1 YTL'nin altına düşüreceğiz.' sözü veren DP lideri Mehmet Ağar'ın ardından CHP de rakamını açıkladı.

Seçim bildirgesinde mazot fiyatını yarıya düşürmeyi vaat etti. Buna göre halen 2,23 YTL olan mazot, CHP iktidara gelirse yaklaşık 1,1 YTL'den satılacak. Ancak bu, sadece çiftçiler için geçerli olacak. "Pusula 07" adı verilen bildirgeyi basın toplantısıyla açıklayan Deniz Baykal, Türkiye'yi tam demokratik bir hukuk devleti olarak düşündüklerini, teröre karşı etkin bir siyaset izleyeceklerini vurguladı. Baykal, özetle şu vaatlerde bulundu: "Yoksullara balık tutmayı öğreteceğiz. ÖSS'yi kaldıracağız. Din derslerini zorunlu olmaktan çıkaracağız. Cemevlerine kaynak aktaracağız."

CHP lideri Deniz Baykal, dün parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısıyla seçim bildirgesinin ana hatlarını açıkladı. En önemli sorun olarak gördüğü terörün Türkiye'nin milli kimliğini ve bütünlüğünü tehdit ettiğine dikkat çeken Baykal, bu konunun uyumlu siyasetle ve kararlı biçimde mücadele ederek çözülebileceğine dikkat çekti. Ekonomi konusunda ortaya koyacakları icraatlarda 'ülkenin mali istikrarının, ekonomik, bütçe ve kamu harcama dengesinin gözetileceği' mesajını veren CHP lideri, "Hiç ödün vermeme kararlığı içinde olduğumuz temel konu, Türkiye'nin mali istikrarını korumak, güçlendirmek ve temellendirmek olacaktır. Enflasyonu çok ciddi bir tehdit olarak görüyoruz. Ekonomiyi enflasyon sarmalına sürükleyecek yanlışlıklardan kararlılıkla uzak duracağız." dedi. Tarımda iki katı oranında bir teşvik vereceklerini açıklayan Baykal, mazottan da Özel Tüketim Vergisi'ni kaldırarak fiyatı yarıya indireceklerini söyledi. 'Sıfır açlık' hedeflediklerini dile getiren Baykal, sosyal yardımlarda 'balık tutmayı öğretme' anlayışı sergileyeceklerini, esnafı, emekliyi ve memuru koruyacaklarını bildirdi. Deniz Baykal, iktidara gelmeleri durumunda milletvekillerinin kürsü özgürlüğünü koruyacaklarını; ancak dokunulmazlıklarını kaldıracaklarını söyledi.

Din dersi kaldırılacak

Zorunlu din dersleri kaldırılacak, cemevlerine kaynak aktarılacak.

Lise öğrencilerinin 3'te 2'si meslekî , 3'te 1'i üniversitelere yönlendirilecek.

12 Eylül yönetiminden günümüze yansıyan çarpık hukuk anlayışı, antidemokratik kurum ve uygulamalar tümüyle tasfiye edilecek.

Dokunulmazlık kaldırılacak. Başbakan ve bakanların varlıkları kayyuma devredilecek.

Sadece nüfus kağıdıyla herkes ücretsiz sağlık hizmeti alacak.

İşsizlik 5 yılda yarıya indirilecek.

Üniversiteler idari ve bilimsel özerkliğe kavuşturulacak.

Hiçbir geliri olmayan ailelere aylık 300 YTL yardımda bulunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious