'MB Başkanı istifa etti' haberleri yalanlandı

'MB Başkanı istifa etti' haberleri yalanlandı.14862
  • Giriş : 20.05.2008 / 20:31:00

Merkez Banaksı Basın Sözcüsü Cihan Aktaş, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın istifası yönündeki haberlerin "tamamen gerçek dışı" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yılmaz'ın istifasına ilişkin piyasalarda dolaşan ve bazı ajanslarda yer alan haber ve söylentiler üzerine Aktaş Reuters'a yaptığı açıklamada, "Haberler tamamen spekülasyon ve gerçek dışıdır" dedi.

Geçen hafta Bakanlar Kurulu'na sunum yapmak üzere Başbakanlık'a giden Yılmaz'ın "beş saat bekletildiği" haberleri gazetelerde yer almıştı. Bu haberlerin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, bir soru üzerine, Merkez Bankası'nın özerk bir kuruluş olduğunu, düşünce farklılıkları olabileceğini kaydederek, "... Ama sonuçta çıkan neticeyi hepimiz sahipleniriz. Aramızda müzakerelerimiz, istişarelerimiz olur, ama bizim onlara müdahalemiz söz konusu olmaz. Ancak ilgili bakan arkadaşımız, hükümetin düşüncelerini, vesaire onlara iletir, onların düşünceleri varsa onları alır, ama hiçbir zaman her iki taraf da tespit çerçevesinde kalmaz..." demişti.

Merkez Bankası'nın son olarak gecelik borçlanma faiz oranlarını 0.50 baz puan artırması hükümete yakın bazı gazeteler tarafından eleştirilmişti.

Öte yandan, Sabah Gazetesi'nin dünkü nüshasında ise Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı'nın görevi bırakabileceği söylentileri ile "Ankara'nın çalkalandığı" yorumu yer almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious