MB Başkanı'nın istifa ettiği söylentisi borsayı sarstı

MB Başkanı'nın istifa ettiği söylentisi borsayı sarstı.14862
  • Giriş : 21.05.2008 / 08:29:00

MB Başkanı Yılmaz'ın istifa ettiği dedikodusu "Haber asılsız" açıklamasına karşın yatırımcıyı tedirgin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın dün öğleden sonra istifa ettiği söylentileri nin piyasalara yayılması yatırımcıda tedirginlik yarattı. Sabah saatlerinde Avrupa borsalarına odaklanan ve dışarıya paralel yüzde 0.5 aşağıda seyreden İMKB-100 endeksi öğleden sonra gelen olumsuz haberler ile kayıplarını artırdı. 2006 nisan ayından beri Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Yılmaz'ın istifa ettiği haberleri ardından borsa yaklaşık yüzde 1.5 daha düşerek, günü yüzde 2.83'lük değer kaybıyla bitirdi. Endeks 41 bin 297 puana indi. ABD'de açıklanan nisan ayı çekirdek üretici fiyat endeksinin yüzde 0.4 artarak 1991 Aralık'tan beri en yüksek seviyelerine tırmanması uluslararası borsalara da satış baskısı getirdi. İstanbul Borsası ise bazı yabancı aracı kurumlardan yayıldığı iddia edilen, "Merkez Bankası Başkanı istifa etti" haberleri ile dış piyasalardan ayrıştı.

FAİZ % 19.51'E ÇIKTI

Avrupa borsaları dün ortalama yüzde 1.5 gerilerken, ABD borsaları da son 17 yılın en yüksek enflasyon rakamları ile açılışta yüzde 1 değer kaybetti. Bu arada Türk Lirası dış piyasalardaki bozulmaya paralel dün dolar ve Euro karşında değer kaybetti. Tatil sonrası dün güne 1.23 lira seviyelerinden başlayan dolar gelişmeler ardından 1.24 liraya yükseldi. Euro da Türk Lirası karşısanda 1.935 liraya kadar çıktı. 13 Ocak 2010 vadeli gösterge niteliğindeki tahvilin bileşik faizi ise dün yüzde 19.51'e yükseldi.

Merkez Bankası:Haberler gerçek dışı

Merkez Bankası Basın Sözcüsü Ci-han Aktaş, Merkez Bankası Başka-nı Durmuş Yılmaz'ın istifası yönün-deki haberlerin tamamen gerçekdışı olduğunu söyledi. Yılmaz'ın is-tifasına ilişkin piyasalarda dolaşansöylentiler üzerine Aktaş "Haberlerspekülasyon ve gerçek dışıdır" de-di. Bazı bakanlarca faiz kararıeleştirilen Durmuş Yılmaz'ın geçenhafta Bakanlar Kurulu'na sunumyapmak üzere Başbakanlık'agittiğinde 5 saat bekletildiği haber-leri gazetelerde yer almıştı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious