MB: Belirsizlik artıyor, tahminler tutmayabilir

MB: Belirsizlik artıyor, tahminler tutmayabilir.11029
  • Giriş : 01.07.2009 / 15:49:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yakın gelecekte belirsizlikteki artış nedeniyle tahminlerdeki yanılma paylarının artabileceği düşüncesinde olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Kriz Sonrası Küresel Ekonomik Düzen ve Türkiye Ekonomisi'' konferansında konuşan Yılmaz, ömrünün Merkez Bankası uygulamacılığının içinde geçtiğini, ekonomiye ''zavallı bilim'' denilmesine inanmadığını, ekonominin sonsuz isteklerin kısıtlı imkanlarla karşılanması, bunu optimize eden bir bilim olduğunu söyledi.

Bu bilimin önemli olduğunu düşündüğünü söyleyen Yılmaz, bu bilimle uğraşanlara çok saygı duyduğunu, bu nedenle bütün akademisyenlerin önünde saygıyla eğildiğini dile getirdi.

Yılmaz, dünya ekonomisini derinden sarsan, karar verme ve denetim mekanizmalarının etkinliğini sorgulanır hale getiren küresel krizin doğrudan ve dolaylı etkileriyle devam ettiğini, son haftalarda krizin etkilerinin azaldığına ve toparlanmanın başladığına dair sinyallerin alınmakla birlikte söz konusu sinyallerin halen zayıf seyrini sürdürdüğünü vurguladı.

Her ne kadar açıklanan verilerin en kötünün geride kaldığına işaret etse de kredi piyasalarındaki sorunların halen sürmesinin ve işsizlik oranlarındaki artışın devam etmesinin toparlanma sürecinin yavaş ve kademeli olacağına işaret ettiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

''Bu nedenle sadece Türk ekonomisi için değil, dünyada tüm ekonomiler için temkinli bir iyimserlik beklentisini korumanın gerekli olduğunu düşünüyorum. (Temkinli olmayı gerektiren en önemli unsur nedir?) sorusuna tek kelimeyle yanıt vermek mümkündür. Belirsizlik...

Yakın gelecekte belirsizlikteki artış nedeniyle tahminlerdeki yanılma paylarının artabileceğini düşünüyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*