MB faiz oranlarını değiştirmedi

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Bankalararası Para Piyasası ve İMKB Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Mart ayı toplantısı sona erdi. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faiz oranı yüzde 22.50 oranında sabit tuttu.

Açıklamada, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 13.50, borç verme faiz oranının yüzde 25.50'de bırakıldığı; açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranının da yüzde 21.50'de bırakıldığı ifade edildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Kurul, son dönemde açıklanan verilerin Ocak ayı Enflasyon Raporu'nda ortaya koyulan görünüm ile büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirmesini yapmıştır. Özel kesim tüketim talebindeki yavaşlama devam ederken dış talep gücünü korumaktadır. Toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüş sürecine verdiği destek sürmektedir. Bu çerçevede, enflasyondaki düşüş eğiliminin yılın ikinci çeyreğinden itibaren belirginleşeceği öngörülmektedir. Bununla birlikte, küresel ekonomideki belirsizliklerin devam etmesi, enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmaması ve hizmet fiyat enflasyonuna ilişkin riskler para politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir. Kurul, bir önceki toplantıda dikkat çektiği yönetilen/yönlendirilen ürün fiyatlarındaki artışların Mart ayı enflasyonu üzerindeki muhtemel etkilerini teyid etmiştir.

Bu gelişmeler ışığında Kurul, orta vadede enflasyon hedefine ulaşılması için temkinli duruşun devam etmesinin gerektiği değerlendirmesini yapmıştır. 2006 Haziran ayından itibaren gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri yakından takip edilmektedir. Bunun yanında yapısal reform sürecindeki gelişmelerin, gelirler politikasındaki ayarlamaların ve kamu kesimi faiz dışı harcamalarının enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerindeki olası yansımaları da dikkatle değerlendirilmektedir. Merkez Bankası, Ocak ayı Enflasyon Raporu'nda sunulan orta vadeli enflasyon görünümünde bozulmaya yol açacak gelişmelerin ortaya çıkması halinde mevcut duruşunu daha da sıkılaştırmaktan kaçınmayacaktır."

Açıklamada, Para Politikası Kurulu değerlendirmelerinin özetinin sekiz iş günü içinde yayımlanacağı belirtilirken, tıplantıya şu isimlerin katıldığı ifade eadildi: "Durmuş Yılmaz (Başkan), Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Mehmet Yörükoğlu"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious