MB faizi yüzde 17.5'te bıraktı

MB faizi yüzde 17.5'te bıraktı.6139
  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası, beklentilerin aksine kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmeyerek, yüzde 17.50’de bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNBC-e anketinde faiz oranlarında çeyrek puanlık artırım bekleniyordu. Merkez Bankası’nın kararı sonrasında gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faiz oranı ise yüzde 22.50’de kaldı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan veriler, yılın ikinci yarısında ekonomik faaliyette iç talep kaynaklı olarak bir yavaşlama görüleceği ancak bu yavaşlamanın keskin olmayacağı yönündeki öngörüleri teyit eder nitelikte olduğu belirtildi.

Merkez Bankası’nın Haziran ayı içinde aldığı tedbirler ve sonrasında kararlı duruşunu devam ettirmesinin, orta vadeli enflasyon üzerindeki baskıları azalttığı bildirilen açıklamada, Ağustos ayında enflasyon bekleyişlerindeki bozulmanın durduğu, hatta sınırlı oranda iyilesme gözlendiği kaydedildi.

ENFLASYON GÖRÜNÜMÜNDE İYİLEŞME

Açıklamada, şöyle denildi: “Son dönemde uluslararası likidite koşulları nispeten olumlu seyretmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda, Para Politikası Kurulu, orta vadeli enflasyon görünümünde bir önceki aya kıyasla kısmi bir iyileşme olduğu saptamasını yapmıştır. Ancak, petrol ve diğer emtia fiyatlarından kaynaklanan risklerin sürmesi, bekleyişlerin orta vadeli hedeflerle henüz uyumlu olmaması ve uluslararası likidite koşullarına ilişkin belirsizliklerin tam olarak ortadan kalkmamış olması para politikasında temkinli olma gereğini de beraberinde getirmektedir. Bunların yanı sıra, yüzde 4 olan 2007 yılı enflasyon hedefine ulaşılabilmesi açısından gelirler politikasının program hedefleri ile uyumlu olarak yürütülmesinin de büyük önem taşıdığı vurgulanmalıdır.”

TEMKİNLİ DURUŞ BİR SÜRE DAHA SÜRECEK

Açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun, 2007 yılı sonunda hedefe yakınsanabilmesi için temkinli duruşun bir süre daha devam etmesinin gerektiği değerlendirmesini de yaptığı bildirilerek, “Orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz yönde etkileyecek gelişmelerin ortaya çıkması halinde, Merkez Bankası daha önceki duyurularında ve raporlarında ifade ettiği ek parasal sıkılaştırmaya gitmekten kaçınmayacaktır” denildi.

Para Politikası Kurulu toplantısına, kurul başkanı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, başkan yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyeleri Güven Sak ve İbrahim Turhan katıldı.

TEMMUZ’DA ÇEYREK PUAN ARTMIŞTI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 20 Temmuz’da yaptığı olağan toplantıda, kısa vadeli faiz oranlarını çeyrek puan artırmıştı.

Kurul bu yıl, diğer olağan toplantılarını 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious