MB: IMF'ye ihtitacımız kalmadı

MB: IMF'ye ihtitacımız kalmadı.14862
  • Giriş : 07.10.2008 / 06:05:00
  • Güncelleme : 06.10.2008 / 22:29:22

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Türkiye'nin bugün itibarıyla IMF kredisine ihtiyacı olmadığını, ancak mutlaka bir çıpaya ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin bugün itibarıyla Uluslararası Para Fonu (IMF) kredisine ihtiyacı olmadığını, ancak mutlaka bir çıpaya ihtiyacı bulunduğunu belirterek, bu çıpanın sağlanması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, IMF ile yapılması düşünülen ihtiyati stand-by düzenlemeleri konusunda belirsizliğin ortadan kaldırılması, stand-by anlaşması (Olacak mı? Olmayacak mı?) konusunun netleşmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye'nin IMF ile olan ilişkilerine değinen Yılmaz, IMF ile olan ilişkilerin Türkiye'ye yardım ettiğine değinerek, ''Yapılması gerekenler belli. Bunu sahiplenmesi gereken siyasi irade ortaya çıktı. Bu siyasi irade zaman zaman zorlansa da yapılması gerekenleri yaptı. Bunu dünya kamuoyuna istikrar unsuru olarak ilan etti'' dedi.

Bugün itibarıyla maliye politikasındaki herhangi bir gevşemenin para politikasının duruşunu değiştireceğini ifade eden Yılmaz, mevduat sigortasının dünyada artırıldığının hatırlatılması üzerine, ''Biz 2001 koşullarından farklı bir yerdeyiz. O nedenle bugün itibarıyla bizim sistemimizde yeni bir karar alınmasını gerektiren bir husus yok. Ancak herkes dikkatli olmalı'' diye konuştu.

Yılmaz, fiyat istikrarının büyümenin ana girdisi olduğunu ifade ederek, bunu sağlamak durumunda olduklarını, bunu yaptıkları sürece büyümenin olacağı düşüncesi içinde olduklarını ifade etti

"ENFLASYONUN KADEMELİ DÜŞÜŞÜ SÜRECEK"

Merkez Bankası, petrol ve gıda fiyatlarındaki olumlu görünümün sürmesi halinde önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli olarak düşmeye devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, "Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri" değerlendirildi.

Açıklamaya göre, işlenmiş gıda yıllık enflasyonu beklendiği gibi belirgin bir düşüş gösterirken, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düzeltme devam etti. Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşler akaryakıt fiyatları kanalıyla enflasyonu olumlu etkilerken, katı yakıt fiyatlarındaki artışlar enerji grubunun yıllık enflasyonundaki gerilemeyi sınırladı.

Açıklamada, "Elektrik ve doğal gaz tarifelerinde gerçekleşen artışların etkisi ile Ekimde enerji grubu yıllık enflasyonunun yükseleceği tahmin ediliyor" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*