MB'den döviz piyasasına iki önlem

  • Giriş : 20.11.2008 / 12:17:00

Merkez Bankası, likidite sorunlarının etkisini azaltmak için döviz piyasasında iki önlem aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkez Bankası döviz depolarının vadesini 1 haftadan 1 aya yükseltirken, aynı piyasada borç verme faiz oranlarını da düşürdü.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Merkez Bankası'na bağlı olan döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılığı ile para alıp verebiliyor.

Döviz depo piyasasındaki vadelerin uzatılmış, faizlerin de düşürülmüş olması, döviz likiditesi sağlamaya yönelik bir önlem. Böylece bankaların hem fonlama maliyetleri düşecek hem de bankaların elindeki döviz bazlı enstrümanların likiditesi yükselecek.

Uzmanlar bu kararın döviz kurunu etkilemeyeceğini, ancak likidite yaratak mali sistemi biraz olsun rahatlatacağını söylüyor.

İKİ YENİ ÖNLEM GELDİ

Merkez Bankası'nın dünkü faiz toplantısının ardından yaptığı açıklamada yer alan "döviz likiditesi ile ilgili ek önlemlerin devreye sokulması konusunda mutabık kaldık" sözünün ayrıntıları belli oldu. Merkez, piyasaların sabahtan bu yana beklediği ek önlemleri açıkladı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son dönemde küresel ekonomide yaşanan global likidite akışına ilişkin sorunların ülkemiz piyasalarına etkilerini azaltmak ve söz konusu piyasaların işleyişini düzenli hale getirmek amacıyla çeşitli önlemler alındığı belirtildi. Açıklama şu ifadeler kullanıldı:

"Bu doğrultuda, 9 Ekim 2008 tarihinden itibaren Bankamız nezdindeki Döviz Depo Piyasasında aracılık faaliyetlerine yeniden başlanmış, 24 Ekim 2008 tarihinde ise bankaların bu piyasada işlem yapma limitleri toplamda 10,8 milyar ABD dolarına yükseltilmiştir.

Bu önlemlere ilave olarak, bankalararası döviz piyasasında döviz likiditesi akışkanlığının artırılmasını sağlayarak finansal sistemdeki akışkanlığı ve kredi piyasalarının etkin çalışmasını desteklemek üzere, 21 Kasım 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

a) Bankaların, Döviz ve Efektif Piyasaları - Döviz Depo Piyasası'nda kendilerine tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde ABD doları ve euro cinsinden Merkez Bankası'ndan alabilecekleri döviz depolarının vadesinin 1 haftadan 1 aya yükseltilmesine,

b) Söz konusu piyasada yüzde 10 olarak belirlenmiş borç verme faiz oranlarının ABD doları için yüzde 7'ye ve euro için yüzde 9'a düşürülmesine karar verilmiştir.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*