MB'nin İstanbul'a taşınması tartışma yarattı

MB'nin İstanbul'a taşınması tartışma yarattı.9582
  • Giriş : 12.01.2008 / 09:34:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınacağı yönündeki açıklaması tartışma yarattı. Ankara Ticaret Odası kararı yanlış bulurken, Ankara Sanayi Odası şartlı destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması konusunda, "Finansal göç İstanbul'un finans merkezi olmasına bir kalorilik etki yapmaz. Olsa olsa Ankara'yı bir deri bir kemik bırakır" dedi.

Başta Avrupa olmak üzere pek çok gelişmiş ülkede merkez bankalarının finans merkezleri yerine ülkelerin başkentlerinde bulunduğuna dikkati çeken Aygün, "Bir şehrin finans merkezi olabilmesi için merkez bankasının ille de o şehirde bulunması gerekmiyor" dedi.

Bunun dünyada örnekleri olduğunu belirten Aygün, örneğin, ABD Merkez Bankası (FED) finans merkezi olan New York yerine Washington'da kurulduğunu, İtalya Merkez Bankası'nın yine bir finans merkezi olan Milano yerine başkent Roma'da bulunduğunu, İsviçre Merkez Bankası'nın Cenevre ve Zürih'te değil başkent Bern'de olduğunu kaydetti.

Aygün, Ziraat Bankası'nın çiftçiye, Halk Bankası'nın esnafa hizmet verdiğini ve bu kesimlerin de Türkiye nüfusunun yüzde 70'ini oluşturduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin yüzde 70'ini ilgilendiren bu karar yanlıştır" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın İstanbul'da "eğreti duracağını" ifade eden Aygün, "Merkez Bankası ve diğer üç kamu bankasının taşınmasının aileleriyle birlikte yaklaşık 40 bin kişiyi ilgilendiriyor. Taşınma konusu bu bankaların personellerini de sıkıntıya sokuyor. Hayat pahalılığı, trafiği, ulaşımı, kalabalığı nedeniyle personel de İstanbul'a gitmek istemiyor. Bu demektir ki, yetişmiş personelin büyük bölümü İstanbul'a gitmeyecek" dedi.

"Sayın Başbakan bir yandan İstanbul'a vize koymaya çalışıyor, diğer yandan binlerce insanı İstanbul'a taşımak istiyor" diyen Aygün, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bayram ziyareti için gittiklerinde, Sezer'in "Merkez Bankası'nın taşınması başkentin içinin boşaltılmasıdır. Bu kararı doğru bulmuyorum. İyi ki Anayasa'nın 3'üncü maddesinde 'Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'dır' ifadesi yer alıyor. Yoksa başkenti de İstanbul'a taşımaya kalkarlardı" dediğini aktardı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankası, BDDK ve kamu bankalarının İstanbul'a taşınması halinde, Ankara ekonomisinden yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında bir paranın çıkacağını belirterek, bunun telafi edilmesini istedi.

Özdebir bu arada, Başbakan Erdoğan'dan, Ankara Sanayi Havzası'nda yer alan OSB'ler ile ASO'nun başlattığı "Ankara'ya Liman Projesi" kapsamında çalışmaları devam eden "Lojistik Köy"ün altyapısı için destek istedi.

Merkez Bankası eski başkanlarından C. Tayyar Sadıklar, kanun çıkartarak Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasının mümkün olduğunu, ancak bunun yanlış olacağını savundu.

Sadıklar, "Yanlış hesap Bağdat'tan döner" diye bir deyim olduğunu hatırlatırken, sonradan karar değiştirmek yerine "böyle bir kararın alınmamasını önereceğini" bildirdi.

Asırlar boyu devletlerin kuruluşunda üç sembolün bulunduğunu, bunların sırasıyla 'devletin merkezi, bayrağı ve parası' olduğunu kaydeden Sadıklar, bunların hep birarada ola geldiğini, istisnalar olmakla birlikte çoğunluğun böyle olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası'nın İstanbul'da olmasının, bankanın işlevine ve gücüne herhangi bir katkıda bulunmayacağını, içinde bulunulan çağın bilgisayarla iletişim çağı olduğunu, bu anlamda mekanın rolünün ikinci planda olduğunu ifade eden Sadıklar, "Ayrıca Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iç içe, ahenkle çalışmak durumundadır. Bu durumda Hazine ve Maliye'yi de mi İstanbul'a taşıyacağız?" diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious