McCain, ABD başkanlık yarışına katılacak

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Cumhuriyetçi Partili Arizona Senatörü John McCain, 2008 başkanlık yarışına katılacağını söyleyerek, resmi açıklamayı Nisan ayı başında yapacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CBS Televizyonunda yayınlanan "Late Show With David Letterman" adlı gece şovuna katılan Senatör McCain, 2000 yılında George Bush'a kaybettiği önseçimlerden sonra ikinci kez aday olacağını açıkladı. Programda, McCain Letterman'a, "Birleşik Devletler Başkanlığına aday olduğumu açıklıyorum." dedi.

Nisan ayı başında Irak'ı ziyaret edeceğini belirten McCain, resmi adaylık açıklamasını bu ziyaretten sonra yapacağını duyurdu. Letterman'ın Irak Savaşıyla ilgili sorusunu, savaşın bugüne kadar kötü yönetildiğini kabul etmekle beraber, askerleri orada tutmanın çekilmekten daha doğru bir karar olacağını söyledi.

Başkan yardımcısı olmayı düşünüp düşünmeyeceğiyle ilgili soruyaysa, "Kuzey Vietnam'daki hapishanede karanlıkta ıssızlık içinde yıllarımı geçirdim. Ne demeye yeniden böyle bir şeyi isteyeyim ki?" şeklinde espriyle karşılık verdi. 10. Geleneksel 'Irish-American' ödüllerinin dağıtıldığı programa katılan McCain'i burda gazetecilere New York eski Valisi George Pataki takdim etti.

Anketlerde Giuliani'nin arkasında kaldığının göründüğü hatırlatılınca McCain, "Yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve gidişattan memnunuz." diye konuştu. Dört dönemdir senatörlük yapan 70 yaşındaki McCain, başkanlık yarışını kazanırsa, başkanlığa seçilen en yaşlı başkan olarak tarihe geçecek. Daha önce sadece Başkan Reagan, ikinci dönemine 73 yaşında başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious