McCain, anketlerde Obama'ya yetişiyor

McCain, anketlerde Obama'ya yetişiyor.11368
  • Giriş : 13.07.2008 / 09:02:00

ABD'de Haziran başından bu yana düzenlenen anketlerde açık farkla Cumhuriyetçi rakibi John McCain'in önünde giden Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama, son günlerdeki kamuoyu yoklamalarına göre bu üstünlüğünü kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama, Newsweek dergisinin bir önceki 20 Haziran tarihli anketinde, McCain'in önünde yüzde 36'ya karşı yüzde 51'le başta giderken, derginin bu ay için yayımladığı kamuoyu yoklamasında farkın, sadece üç puana indiği görüldü. 9-10 Temmuz tarihlerini kapsayan ve bin 73 kişiyle yapılan telefon görüşmelerinden elde edilen en son Newsweek verilerine göre Obama, McCain'e karşı sadece yüzde 44'e yüzde 41'lik üstünlük sağlamış bulunuyor.

Rasmussen kuruluşunun günlük yaptığı anketlere göre de ilk defa dün, Obama ile McCain'e oy vereceklerini belirtenlerin oranları yüzde 43 olarak birbirine eşit çıktı.

Obama, Rasmussen'in Haziran başından beri yaptığı anketlerde, istikrarlı olarak ortalama beş puan farkla McCain'in önünde gidiyordu.

Muhafazakar Wall Street Journal gazetesi, anketlerde Obama'nin önderliğinde görülen erimenin kısmen, Obama'ya son günlerde yapılan, politikalarını kolaylıkla değiştirdiği yönündeki suçlamalardan kaynaklanmış olabileceği yorumları yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*