McCain başkanlık seçimine yoğunlaşıyor

McCain başkanlık seçimine yoğunlaşıyor.9760
  • Giriş : 16.02.2008 / 11:42:00

Cumhuriyetçilerin Başkan aday adayı John McCain, artık dikkatinin çoğunu 4 Kasım başkanlık seçimine yöneltiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

John McCain'i en fazla sıkıntıya sokan durum ise, kazanma şansı kalmamasına rağmen adaylıktan çekilmeyen Mike Huckabee. Arkansas eski Valisi Huckabee, aldığı oylarla muhafazakar ve Evanjelik tabanın McCain'e olan hoşnutsuzluğunu tescilleyerek, McCain'in partiyi kendi adaylığında birleşmiş görüntüsü vermesine engel oluyor.

Arizoza Senatörü McCain, buna rağmen, 4 Mart'ta önseçim yapılacak Vermont ve Rhode Island eyaletlerinde, önseçimden çok 4 Mart seçimlerine yönelik kampanya yürüttü. Çalışmalarının ve konuşmalarının tamamı, partideki rakibi Huckabee'ye değil, potansiyel rakipleri Hillary Clinton ve Barack Obama'ya yönelik oldu. Senatör McCain, her iki potansiyel rakibinin de tecrübesiz olduklarını savundu. Demokrat rakipleri ise McCain'in seçilmesi halinde, "Üçüncü Bush dönemi yaşanacağını" savunuyor.

"IRAK'TA 100 YIL KALABİLİRİZ" SÖZÜNE AÇIKLIK GETİRDİ

Arizona Senatörü John McCain, bir kaç gündür kendisiyle Demokrat Partili potansiyel rakipleri arasında polemiğe sebep olan "Irak'ta 100 yıl kalabiliriz" sözüne açıklık getirdi. CNN Televizyonunda Larry King'e konuk olan McCain, bahsettiği askeri varlığın, Almanya, Japonya ve Güney Kore'de bugün de devam eden Amerikan askeri varlığı gibi olacağını söyledi.

"Irak'ta ne kadar kalacağımız değil, başarılı olup olmayacağımız önemlidir" diye konuşan McCain, "Geri çekilme, Irak'ta kaosa, soykırıma ve daha önemlisi, El Kaide'nin ABD'yi yendik demesine yol açacak" dedi. McCain'in "Irak'ta 100 yıl kalabiliriz" sözüne Hillary Clinton, "McCain askerlerimiz Irak'ta 100 yıl kalacaklar diyor. Ben de diyorum ki başkan olursam 60 gün içinde onları eve getirmeye başlayacağım" demişti.

Barack Obama ise, "Senatör McCain 'Irak'ta 100 yıl kalabiliriz' dedi. Bu ona Beyaz Saray'da niye 4 yıl şans vermemek gerektiği için yeterli bir sebep" diye eleştiride bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious