McLaren'in puanları silindi

  • Giriş : 18.09.2007 / 16:28:00

Dünya Motor Sporları Konseyi, McLaren takımını suçlu bularak yarışlardan bu yıl aldığı puanların silinmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sezon öncesi Ferrari Mühendisi Nigey Stepney'nin McLaren tasarımcısı Mike Coughlan'a Ferrari otomobilleri hakkında 780 sayfalık bilgi verdiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan teknoloji casusluğu davasını ele alan Dünya Motor Sporları Konseyi, McLaren takımını suçlu bularak yarışlardan bu yıl aldığı puanların silinmesine karar verdi.

Konsey ayrıca McLaren'e 100 milyon dolar gibi rekor bir para cezası verirken, takım pilotları Lewis Hamilton ve Fernando Alonso'nun suçsuz olduğu ve aldıkları puanların geçerli sayılacağı açıklandı.

Bu cezanın ardından sezonun geri kalan 4 yarışına pilotlarıyla beraber katılabilecek olan McLaren takımı bu sezon koşulan 13 yarışta 7 galibiyet alarak 166 puanla markalar klasmanında lider durumda bulunuyordu.

McLaren takımının puanlarının silinmesiyle Ferrari takımı 143 puanla liderliğe yükseldi ve şampiyonluk için çok büyük bir avantaj yakaladı.

Pilotlar klasmanında ise suçsuz bulunan Lewis Hamilton 92 puanla liderliğini korurken, bir diğer McLaren pilotu Fernando Alonso da 89 puanla ikinci sırada yer alıyor.

Öte yandan gelecek sezon McLaren'in araçlarının sezon öncesi teste tabi tutulacağı da bildirildi.

Olayların gelişimi

Haziran ayında McLaren takımının baş tasarımcısı Mike Coughlan'ın evinde Ferrari'ye ait bilgilerin bulunmasının ardından, McLaren Coughlan'ın görevini askıya almıştı.

McLaren, Coughlan'dan başka kimsenin bu konuda bilgi sahibi olmadığını savunmuş, 26 Temmuz'da toplanan Dünya Motorsporları Konseyi de herhangi bir avantaj sağlamadığı görüşüyle takıma bir ceza vermemeyi kararlaştırmıştı.

Son olarak McLaren'in test pilotu Pedro De La Rosa'nın sezon başında takımın yeni transferi Fernando Alonso'ya konuya ilişkin elektronik posta yolladığı iddialarının üzerine FIA Başkanı Max Mosley, bir mektup yazarak McLaren pilotlarının bilgisine başvurdu.

Ele geçen yeni deliller ışığında davanın Dünya Motor Sporları Konseyi'nde yeniden ele alınmasına karar verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious