MEB, başörtüsü için çalışma yapmamış!

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmeliklerde bulunan 'başı açık' ibaresinin değiştirilmesine yönelik bir çalışmalarının bulunmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Sınavlar Dairesi Başkanlığı tarafından yıl içinde 100'e yakın farklı niteliklerde sınav yapıldığı hatırlatıldı.

Sınavların kamu kurum ve kuruluşlarına, örgün eğitim kurumlarına, yaygın eğitime yönelik olduğu gibi çok önemli bir kısmının da özel sektörün taleplerine yönelik sınavlar olduğu kaydedilen açıklamada, "Bu sınavların bir kısmı, sınav yapılması isteğinde bulunan özel ve resmi kurumların kendilerince gösterilen yerlerde ve kendilerince belirlenen şartlarda yapılmaktadır. Bütün sınavlar, sınavı yaptıran kurum için geçerli olan Yönetmelikler esas alınarak yapılmaktadır. Hukuki olarak yönetmelikler yönergelerin üzerinde olduğu için yönetmeliklere aykırı düzenlemeler yapılamaz" denildi.

Örgün Eğitim Kurumları ve Kamu Personeli'ne yönelik sınavlarda adayların kılık- kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliklerin açık olduğu vurgulanan açıklamada ilgili yönetmeliklerde belirtilen 'Başı açık' ibaresinin değiştirilmesine yönelik bir girişim ve çalışmanın yapılmadığı bildirildi.

Haberlerde sözü edilen yönergenin, bir taslak çalışma olmadığı ifade edilen açıklamada, Yönergenin, 19 Nisan 2006'da onaylandığı ve Mayıs 2006'da Tebliğler Dergisi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi. Açıklamada, bu tarihten sonra Sınav Dairesi Başkanlığı tarafından 18 adet sınav yapıldığı, kamu personeline yönelik 16 adet görevde yükselme ve 1 adet özel öğretim kurumu sınavlarında Kılık Kıyafet Yönetmeliği Hükümleri' aynen uygulandığı aktarıldı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Yaygın eğitim ve hayat boyu öğrenme kapsamında 7'den 70'e tüm halkımızı içine alan uygulamalar ve yaklaşımla, örgün öğretimin karıştırılmaması ayrıca önem arz etmektedir. Haberlerde sözü edilen yönergede, yönetmeliklere aykırı hiçbir yeni düzenleme yer almamaktadır. Bakanlığımızı seçmene selam vermekle ve türban üzerinden gerginlik yaratmakla itham edenler kesinlikle haksızlık yapmaktadırlar. Aslında olmayan bir problemi varmış gibi gösterenlerin yaklaşımını iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious