MEB, Fazıl Say'a dava açmak için düğmeye bastı

MEB, Fazıl Say'a dava açmak için düğmeye bastı.9564
  • Giriş : 17.12.2007 / 23:00:00

MEB müzik derslerinin kaldırılmaya çalışıldığını iddia eden Say hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fazıl Say'ın "Müzik ve resim derslerinin kaldırılması gündemde. Lisans eğitimini tamamlayan genç müzikçilerin öğretmen olamaması için engeller icat edilmiştir. 10 bin müzik öğretmeni açığı var" sözleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti.

Say'ın sözlerinin bakanlığı zan altında bıraktığı gerekçesi ile Milli Eğitim Hukuk Müşavirliği, dava hazırlığı yapmaya başladı.

İnceleme süreci devam ederken, bu sürecin sonunda bakanlık Fazıl Say'a tazminat davası açabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, cumartesi günü de yazılı açıklama yaparak Fazıl Say'ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığını, geçen 5 yıl süresince müzik öğretmeni sayısında artış kaydedildiğini vurgulamıştı.

"İslamcılar güç kazandı, Türkiye'den ayrılabilirim"

Fazıl Say, daha önce de "İslamcılar güç kazandı, Türkiye'yi terkedebilirim" sözleriyle gündeme gelmişti.

Fazıl Say'a Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da tepki göstermiş, "Öfkeyle söylenmiş sözdür, olur mu öyle şey" demişti.

Bu sözler Türkiye'nin gündemine oturmuş, son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Fazıl Say'a cevap vermişti.

Fazıl Say, Paris'te, Almanya'da yayımlanan sol - liberal eğilimli Süddeutsche Zeitung gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Türkiye rüyalarımız kısmen öldü. Tüm bakan eşleri türban takıyor. İslamcılar zaten kazandı. Biz yüzde 30, onlar yüzde 70. Başka yere taşınmayı düşünüyorum. Hemen değil, ama ileride Türkiye'den ayrılmayı düşünüyorum. Biz artık azınlıkta kaldık, dışlanıyoruz. Çankaya'daki davete bile beni çağırmadılar. Böyle giderse, bir kızım var, onu da alır yurtdışına giderim" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious