MEB, Fazıl Say'a dava açmayacak!

MEB, Fazıl Say'a dava açmayacak!.9901
  • Giriş : 28.12.2007 / 13:52:00

Milli Eğitim Bakanlığı, piyanist Fazıl Say'a dava açmaktan vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği bir yazılı açıklama yayımlayarak, Say'ın "müzik ve resim derslerinin kaldırılmak istendiği" yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Açıklamada, buna rağmen, Say'ın sözlerinin televizyon programları ve bazı köşe yazılarında "gerçekmiş" gibi yer aldığı belirtildi.

MEB açıklamasında, Fazıl Say'a dava açılması konusunun da yanlış bir şekilde değerlendirildiği ifade edildi:

"Bakanlık olarak amacımız Sayın Say'ın ceza alması değil, Yargı tarafından gerçeğin ortaya çıkarılması idi. Nitekim yapıcı tartışmalarla konu anlaşıldığından dava açma işinden vazgeçilmiştir. Ayrıca Sayın Say'a eleştirilerinden dolayı değil, doğru olmayan bir beyanda bulunarak bakanlığı töhmet altında bıraktığı için dava açılmak istenmiştir."

Bakanlık, son 5 yıl içinde 2 bin 140 yeni müzik öğretmeninin göreve başlatıldığı, yeni atamalarla toplam öğretmen sayısının 6 bin 871'e çıktığını kaydetti. Bakanlık, ilköğretim okullarında 1 olan müzik dersi saatinin 2'ye çıkarıldığını da hatırlattı.

"Say 3 ders kitabında örnek insan"

Açıklamada, "Bakanlığımız, Sayın Fazıl Say'a üç ayrı ders kitabında örnek ve başarılı bir insan olarak yer verilmiştir. 12'nci Sınıf Almanca Öğrenci Çalışma Kitabı'nda Sayın Say ile yapılan röportaja yer veriliyor. 9 ve 11'inic Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitapları'nda dünyanın en iyi 500 müzisyeni arasında anılıyor. Ayrıca müzik kariyerinden övgüyle bahsediliyor" denildi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a, Fazıl Say aleyhinde dava açmalarının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Say: "İslamcılar güç kazandı"

Fazıl Say, Paris'te, Almanya'da yayımlanan sol - liberal eğilimli Süddeutsche Zeitung gazetesinin sorularını yanıtlarken, "Türkiye rüyalarımız kısmen öldü. Tüm bakan eşleri türban takıyor. İslamcılar zaten kazandı. Biz yüzde 30, onlar yüzde 70. Başka yere taşınmayı düşünüyorum. Hemen değil, ama ileride Türkiye'den
ayrılmayı düşünüyorum. Biz artık azınlıkta kaldık, dışlanıyoruz. Çankaya'daki davete bile beni çağırmadılar. Böyle giderse, bir kızım var, onu da alır yurtdışına giderim" demişti.

Bu açıklamalar iktidar cephesinde yankı bulmuş ve Say'a tepkiler dile getirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious