MEB, 'güzelim' demeyi yasakladı

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm okullara protokol uyarısı yaparak el ve yanak öpmenin resmi ilişkilerde yeri olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan ve tüm okul yöneticilerine gönderilen protokol kurallarının hatırlatıldığı genelgede, el sıkmanın sevgi ve yakınlık göstergesi olarak bir selamlaşma biçimi olduğu kaydedildi. El sıkmada ilk davranış büyükten ve üst rütbeliden gelmesi gerektiği belirtilirken kadınla el sıkışırken, önce kadının elinin uzatmasının beklenmesi ve erkeğin karşılık vermesinin altı çizildi ve uzatılan elin havada kalmaması hatırlatıldı. El sıkarken güç gösterisi yapılmaması ve karşıdakinin gözüne bakılmasının doğru bir davranış olduğu ifade edilen genelgede "Protokolde ve resmi ilişkilerde el ve yanak öpmek yoktur. Tanışmada büyükten küçüğe erkeği kadına unvanıyla, ad ve soyadıyla sunun" denildi.

Özellikle bayanlara ’güzelim’ şeklinde hitap edilmemesi istenerek, "Cinsel önyargılar içeren bir dil kullanımından sakınmak yöneticiler için günümüzde ön önemli konulardan biridir" ifadesi kullanıldı. Sözlü iletişimin başlaması ve kurulmasında kadının önceliği olduğu belirtilen genelgede şu görüşlere yer verildi "İnsanlara isimleriyle ya da ünvanlarıyla hitap etmek gerekir. Eş düzeydekilere ve astlarınıza adıyla (Nejla Hanım), ünvanıyla (Müdür Bey), soyadıyla (Sayın Pehlivan) ya da (Sayın Daire Başkanı) gibi hitap edin. Üstünüz telefonla konuşurken odasına girmeyiniz. Siz telefonla görüşürken üstünüz odaya girerse, telefondakine (bir dakika) deyip ayağa kalkınız, üstünüzün emrini alıp sonra konuşmaya devam ediniz. Üstünüz varken size telefon geldiğinde izin alarak konuşunuz. Gerekirse sizi arayana (ben sizi arayacağım) deyip konuşmayı bitiriniz."

Yazıda ayrıca gizlilik derecesi konuların telefonda kesinlikle konuşulmaması istenirken, telefon konuşmasında ses tonuna biraz canlılık ve kibarlık katılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious