MEB, OKUT'ta skandal haberlerini değerlendirdi

MEB, OKUT'ta skandal haberlerini değerlendirdi.5585
  • Giriş : 13.04.2008 / 16:38:00
  • Güncelleme : 13.04.2008 / 16:58:57

MEB,Okul Kütüphane Otomasyon Sistemi kapsamında okullar tarafından girilen yaklaşık 25 milyon kitap bilgisinde birkaç kitap ve yazar isminin yanlışlığını tespit etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada, Okul Kütüphane Otomasyon Sistemi kapsamında okullar tarafından girilen yaklaşık 25 milyon kitap bilgisinde birkaç kitap ve yazar isminin yanlışlığının tespit edildiği, olayda herhangi bir ihmal veya kasıt olup olmadığını belirlemek için inceleme başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, bugün bazı gazetelerde ''Kırmızı noktalı MEB kütüphanesi'', ''MEB OKUT'ta skandal'' başlıklarıyla haberler yer aldığı anımsatıldı.

Haberlerin MEB tarafından toplumda bir okuma kültürü oluşturulması amacıyla uygulamaya konulan ''OKUT Projesi'' çerçevesinde yapılan çalışmadan alındığının anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, bu projenin, başta öğrenciler olmak üzere vatandaşların kütüphanelerden daha fazla yararlanmasına ve kitap okuma alışkanlığı kazanmasına katkı sağlamak amacıyla MEB'e bağlı okul ve kurumlar bünyesindeki kütüphanelerde bulunan kitapların elektronik ortama aktarılmasını amaçladığı kaydedildi.

OKUT Projesi sistemindeki verilerin mevzuat gereği taşınır malların elektronik ortama aktarılmasına yönelik daha önceden yapılan ''e-Taşınır'' modülündeki verilerden oluştuğu ve bu kapsamda yaklaşık 25 milyon kitap bilgisinin OKUT sistemine alındığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

''Gazetelerde bahsedilen haberler incelendiği zaman okullar tarafından girilen yaklaşık 25 milyon kitap bilgisinde birkaç kitap isminin veya yazar isminin yanlış girildiği görülmüş ve hemen sistemden bu yanlışlıklar düzeltilmiştir. Benzer yanlışlıkları, gazetelerimizin baskılarında ya da internet sitelerinde her zaman görmek mümkündür. Bu bir yazım hatasıdır. Bu yanlışlığı kasıtlı yapılmış olarak değerlendirmek ilk önce bu güzel projeye haksızlıktır.

Gazetelerdeki haberler abartılı, gerçeği yansıtmaktan uzak ve başarılı bir uygulamayı kamuoyu nezdinde küçük düşürme gayretinin bir sonucu olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca olayın kamuoyuna yansımasının ardından Sayın Bakanımız Hüseyin Çelik'in talimatıyla olayda herhangi bir ihmal veya kastın olup olmadığının tespiti amacıyla bir inceleme başlatılmıştır. Bunun yanında hangi bilginin sisteme nereden girdiği belli olduğundan kasıt ya da suistimali olanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious