MEB 15 bin veliyi mercek altına aldı

MEB 15 bin veliyi mercek altına aldı.14290
  • Giriş : 14.01.2009 / 09:35:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 09:38:51

MEB velilerin meslek bilgilerini isteyerek 15 milyon kayda inceleme başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ekonominin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan birisi olan kayıtdışılığa karşı çapraz denetim başlattı.

Bu amaçla pek çok kamu kurumu ile işbirliğine giden kurum, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, tüm öğrenci velilerinin meslek bilgilerini isteyerek 15 milyon kaydı incelemeye aldı. SGK, polisin yaptığı kimlik denetimlerini de fırsat bilerek, kayıtdışı çalışanları tespit etti. Bu şekilde de 6 bin kişi kayda alındı.

Sosyal Güvenlik Reformu ile bankalar ve kamu kurumlarına kimlik ve mesleki bilgilerini kurumla paylaşma zorunluluğu getiren SGK, bu çerçevede 16 kurum ve kuruluştan bilgi toplamaya başladı. SGK, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Turizm ve Ulaştırma gibi tüm icracı bakanlıklar yanında, PTT, spor federasyonları, Türk Telekom, GSM operatörleri, bankalar ve noterlerden, 2008 yılı ekim ayından itibaren 'meslek bilgileri' almaya başladı.

'Tık diye gel kardeşim diyoruz'

Konuya yönelik olarak bilgi veren SGK Başkanı Fatih Acar, şunları kaydetti: ' Kayıtdışı ile mücadele anlamında, haksız rekabetin önlenmesi bakımından yasadan da aldığımız yetkiyle birtakım çalışmalar yapıyoruz. 16 kurumdan aldığımız bilgilerle enteresan rakamlara ulaştık. İşverenler artık dikkat etsin. Diyelim polis otelde çalışanların kaydını alıyor. Bakıyoruz oradan sigortalı mı, değil mi, değilse, tık diye gel kardeşim diyoruz. Çapraz denetim yapıyoruz.'

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*