'MEB Çeltiksuyu davasını kaybetti' haberi yalanlandı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Bingöl Barosu,1 Mayıs 2003 Bingöl depreminde yıkılan Çeltiksuyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu enkazı altında kalarak hayatlarını kaybeden çocukların ailelerinin MEB aleyhine açtığı tazminat davasının sonuçlandığı haberini doğrulamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çeltiksuyu YİBO enkazı altında kalarak hayatlarını kaybeden çocukların ailelerinin Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine açtığı maddi ve manevi tazminat davasının henüz sonuçlanmadığını bildiren Bingöl Barosu Adli Yardım Koordinatörü Mustafa Alptekin, davanın devamı için ailelerin mahkeme harcını bile yatırmadıklarını ifade etti.

Elazığ Bölge İdare Mahkemesi'nin böyle bir karar almadığını belirten Alptekin, alınmamış bir karardan tazminat bedellerinin hesaplandığına dair bilgileri bir anlam veremediğini aktardı.

Alptekin, " Aileler bu dava için adli yardım talebinde bulundu. Bu güne kadar yapılan işlem giderleri adli yardımla karşılandı. Ailelerin bin 500 ile 12 bin YTL arasında ödemesi gereken harçları duruyor. Bu harçların yatırılması için yazılar geldi ancak şimdiye kadar hiçbir aile bu harcı yatırmadı. Eğer bir karar varsa bu kararın tebliğ edilmesi için öncelikle harçların yatırılması gerekmektedir. Bir de 50 ile 120 bin YTL manevi tazminat biçildiğinin ifade edilmesi çok yanlış. Aileler bu duyumlar karşısında bunu kazanılmış bir hak olarak kabul edecek ve beklentiye gireceklerdir." diye konuştu.

Davanın sonuçlandığına ve her bir aileye 50 ile 120 bin YTL manevi tazminat biçildiğini dair açıklama yaptığı iddia edilen Bingöl Barosu Avukatlarından Fikret Nimetgil, Elazığ Bölge İdare Mahkemesi'nin henüz böyle bir karar almadığını ve tazminat miktarlarının belli olmadığını söyledi.

Konunun takipçisi olarak kendisinden bilgi istendiğini belirten Nimetgil, mahkemenin sonuçlandığını söylemediğini ve belirttiği tazminat miktarlarının tahmini rakamlar olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious