MEB değerli arsası olan okulları satacak

MEB değerli arsası olan okulları satacak .20370
  • Giriş : 11.02.2008 / 09:17:00

Milli Eğitim Bakanlığı, büyük şehirlerde emlak açısından arsası değerli olan okulları satarak, elde edilen gelir ile arsası daha ucuz yerlerde okul kurmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MEB, bu çalışma ile derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltmayı planlıyor.
MEB, hükümet tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde arsası emlak açısından değerli olan okulları satacak. Bakanlık ilk olarak büyük şehirlerde iş merkezleri ve fabrikalar arasında sıkışmış olan okulların satışını yapmayı planlıyor. Bakanlık söz konusu okulların satışı sonrasında elde edilen gelir ile arsası daha az değerli olan yerlerde okul kurmayı amaçlıyor. Bakanlık, söz konusu çalışma ile ilgili olarak mevzuat değişikliği yapacak.

-İL MERKEZLERİNE ÖZEL ÖNEM VERİLECEK-

Bakanlık, ilk olarak ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 50'nin üzerinde olan illerden çalışmaya başlayacak. Bu illerin derslik başına öğrenci sayısı değerli arsası olan okulların satışı ile ülke ortalamasına yaklaştırılacaktır. Ayrıca, büyük şehirlerin kent merkezlerinde derslik başına öğrenci sayısının 60'ın üzerine çıkması nedeniyle "il merkezlerine" özel önem verilmesi planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious