Meb Teog puan hesaplama - Teog sonuçları ne zaman açıklanacak?

Meb Teog puan hesaplama - Teog sonuçları ne zaman açıklanacak?.19401
02.12.2013 / 07:11:26

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve bugün sona eren sınavın soruları internetten yayınlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


meb.gov.tr adresinden detaylara ulaşabilirsiniz. Soru ve cevaplar bu adresten yayınlanacak.

Bu arada Denizli Köylerini Kalkındırma Derneği (DENKÖYDER) Başkanı Osman Ünal, dershanelerin kapatılmasıyla tarihî bir hatanın yapılacağını iddia etti. Ünal, dershanelere köylerden gelen öğrencilerin velileriyle yaptıkları birebir görüşmelerde, “Bizler köylü birer vatandaş olarak, orta sınıf veya onun altında bir yaşam standardıyla yaşamımızı sürdürürken bu çocuklara, Milli Eğitim'e bağlı okullarda üniversiteye veya iyi bir liseyi kazanabilme konusunda yeterli bilgi becerinin verilmediğini gözlemliyoruz. Dershanelere gitmeden, kendi okullarından aldıkları bilgilerle iyi bir üniversiteye gitmelerini hayal görüyoruz.” dediklerini aktardı.

Köy çocukları dershaneye gidemedikleri takdirde onlara verebilecekleri parlak bir hayat olmadığını ifade eden Ünal, “Her birinin berduş, esrarkeş, vatana millete zararlı birer unsur olabileceğini düşünmek, bize korkunç bir ürperti veriyor. İstiyoruz ki 2 bin ile 4 bin TL arası bir parayla, taksitli ödeme imkânıyla, arzu edilen üniversiteye gidebilecekleri inancıyla dershanelere gönderiyor. Milli Eğitim Bakanlığı okullarının boşluğu dershanelerle dolduruluyor. Bunu gözlemliyoruz. Dershanelerin okula dönüşmesinde, devlet desteği de olsa her sene 10 bin TL vererek çocuklarımızı oralarda okutmamız hayal. Gerçek varken hayale bu milletin sürüklenmesine razı değiliz. Sonuç olarak, köylünün milletin efendisi olmasını istiyoruz. Böyle bir kapatılma olayının yanlış olduğunu, yetkililerin milletin, köylünün sesine kulak vermesini talep ediyoruz.” dedi.

Öte yandan Bitlis ve ilçelerinde, Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'nın yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG), merkezi sınavların ikinci oturumu yapıldı. Sınavdan çıkan öğrencilerden bazıları soruların zor olduğunu belirtirken, dershanelere giden öğrenciler soruları kolay buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınavlarının ikinci oturumu saat 09.00’da başladı. 8. sınıflar için ilk kez düzenlenen ortak sınavların ikinci gün oturumunda öğrenciler Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavlarına girdi. Sabah erken saatlerinde sınav yapılan okullara gelen öğrencilerin heyecanları gözlerinden okunurken, sınavdan çıkan öğrenciler, heyecanlarını aileleri ile paylaştı. Özellikle dershane öğrencilerinin zorlanmadığı sınavda, çıkan soruların dershanede işledikleri konulardan çıktığını belirtiler. Okulda henüz görmedikleri konulardan da sorular çıktığını ifade eden öğrenciler bu eksikliği ise dershaneler sayesinde kapattıklarını, bu nedenle sınavda zorlanmadıklarını dile getirdiler. Öğrencileri sınavdan çıkana kadar okul bahçesinde bekleyen veliler ise çocuklarının sınavdan çıkmasıyla birlikte onların heyecanını paylaştı. Çocuklardan aldıkları bilgiler neticesinde okullarda işlenmeyen yada eksik kalan birkaç konudan sorular çıktığına dikkat çeken veliler bu eksikliği ise öğrencilerin dershaneye gitmesi nedeniyle sorun olmadığını ve öğrencilerinin soruların büyük bölümünü çözdüğünü ifade ettiler. Dershanelerin eğitime katkısının bu sınavla bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden öğrenci velileri, “Sınavda, okulda işlenmeyen, yada öğretmen eksikliği nedeniyle işlenmeyen birkaç konudan da sorular çıkmış. Ancak öğrencilerimiz bu eksik konularını dershanede tamamlamışlardı. Bu nedenle çok sıkıntı olmadı ama dershane olmasıydı öğrencilerimiz bu soruları yapamayacakları için sıkıntı yaşayabilirlerdi.” diyerek dershanelerin önemine vurgu yaptılar.Sınava giren dershane öğrencileri ise sınavda çıkan soruların bir çoğunun dershanede işledikleri konulardan çıktığını bu nedenle sınavda fazla zorlanmadıklarını dile getirdiler. Dershanelerin kapatılmasını istemediklerini belirten öğrencilerden Caner Karaman, "Herkes eşit okumak istiyor ama dershaneleri kapatıp özel okul yapmak istiyorlar. Bence dershaneler kapatılmasın. Dershanelerde daha çabuk öğrenebiliyoruz. Dershanelerde daha çok önde ilerliyoruz. Ama burada daha çok geriden geliyoruz. Dershaneler ne işliyorsa sınavlarda aynısı çıkıyor. Bu yüzden bizde sınavlarda zorlanmıyoruz. Bu günde bu sınavda buna bir kez daha şahit olduk." diye konuştu.Sınavda çıkan sorulardan bir kaçının okulda işlemedikleri konulardan çıktığını dile getiren öğrencilerden Ayşe Kılıç ise, "Dershanede daha iyi anlıyoruz, anlamadığımız yeri söylesen yeterince anlatıyorlar. Dershaneye gitmeden bu soruları bu kadar kolay yapamazdım, dershanelerin kapanmasını istemiyorum. Çünkü sınavda çıkan sorulardan bazılarını işlemediğimiz konulardan sormuşlardı. Ancak dershane de bu konuları işlememiştik. Eğer sadece okulda bilgi ile yetinseydik belki de bu soruları yapamazdık." şeklinde konuştu. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*