MEB yeni karne hazırlıyor

  • Giriş : 08.06.2007 / 20:28:00
  • Güncelleme : 08.06.2007 / 21:01:17

Öğrencilere sayısal yerine simgesel not verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni öğretim yılında öğrencilere verilecek karnelerde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. İlköğretim 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine sayısal veriler yerine simgelerle not verilecek. Değişiklikler MEB çalıştayında karara bağlandı.

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, yeni sistemde öğrencilerin birbirlerinin başarılarını da değerlendireceklerini söyledi.

İlköğretim 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerinin karneleri ve not değerlendirme sistemi MEB'in düzenlediği çalıştayda masaya yatırıldı. Öğrencilerin karne ve not sisteminde değişikliğe gidilmesine karar verildi.

2008-2009 öğretim yılından itibaren 4.5 milyon 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencisine karnelerinde sayısal veriler yerine simgelerle not verilecek.

Öğrenciler birbirini değerlendirecek

Çalıştayda kabul gören bir başka düzenleme ise öğrencilerin birbirlerini değerlendirmesiyle ilgili. Öğrenciler öğretmenlerine birbirlerinin başarılarıyla ilgili yorum yapabilecek.

Karnelerde bireysel ve zihinsel beceriler adı altında bir bölüm yer alacak. Öğretmenler bu bölümde öğrencilerin bağımsız çalışma yetenekleri, hak, sorumluluk ve çevre bilinci ile kişisel becerilerini ne kadar geliştirdiklerini değerlendirecek.

Sistemle karneler detaylandırılmış olacak ve veliler bir önceki yılla karşılaştırma yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, çalıştayda kabul edilen bu yenilikleri gelecek öğretim yılında hayata geçirmek için yaz boyunca çalışmalarını sürdürecek.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious