MEB'den istifaya 'belgeli cevap' geldi

MEB'den istifaya 'belgeli cevap' geldi.5585
  • Giriş : 20.02.2008 / 00:02:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 23:54:49

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında bugüne kadar 21 başkanın görev yaptığı belirtilerek ismi geçenlerin görev sürelerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında bugüne kadar 21 başkanın görev yaptığı, 1975 yılından sonra başkanlık görevi yürütenlerin ortalama görev sürelerinin 2 yılı geçmediği belirtilirken, son Başkan Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın görevden alınmasının ''Atatürkçülük'le yakından uzaktan ilgisi bulunmadığı'' bildirildi.
Bakanlığın yazılı açıklamasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Partisi'nin bugünkü grup toplantısında Talim ve Terbiye Kurulunda 56 yılda 7 defa başkan değişikliği olduğu, bunun 3'ünün son dönemde gerçekleştiği, son olarak görevden ayrılan Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın ''Atatürk'ün yolunda devam edeceğim'' diyerek ayrılış nedenini belirttiği yönünde açıklamaları olduğu kaydedildi.

Baykal'ın, söz konusu toplantıdaki Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili sözlerinin ''Gerçeği hiç bir şekilde yansıtmadığı'' ifade edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: ''1926 yılında kurulan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında bugüne kadar 21 Başkan görev yapmıştır.

1975 yılından sonra ise Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini yürütenlerin ortalama görev süreleri 2 yılı geçmemektedir. Hatta 1998-2001 yılları arasında (57. Hükümet dönemi) 2 Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı değişmiştir. Sayın Bakanımız Doç. Dr. Hüseyin Çelik göreve başlamadan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nı vekaleten yürüten Nurettin Başer kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. Sayın Bakanımız döneminde göreve getirilen Prof. Dr. Ziya Selçuk ise üç yıl çalıştıktan sonra kendi isteğiyle çalıştığı üniversiteye dönmüştür.

Aynı şekilde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini iki yıldan beri yürüten Prof. Dr. İrfan Erdoğan Sayın Bakanımızla karşılıklı görüşmeler sonucunda görevinden alınmış, görevden alınma kararnamesi bir hafta önce Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulmuştur.

Kamuoyunun kesinlikle bilmesi gerekir ki Sayın Erdoğan'ın görevden alınmasının 'Atatürkçülük'le uzaktan yakından ilgisi yoktur. Sayın Erdoğan'ın da böyle bir beyanı bulunmamaktadır. Kaldı ki Sayın Prof. Dr. İrfan Erdoğan Sayın Bakanımız döneminde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'na getirilmiştir.''

Açıklamada, ''idarede yapılan değişikliklere sürekli ideolojik gözle bakmanın günlük siyasi olaylara malzeme aramaktan öteye geçemeyeceği'' görüşüne yer verilirken, bugüne kadar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış kişiler ve görev süreleri şöyle sıralandı:

Prof. Dr. M. Emin Erişgil (01.03.1926-09.11.1930)
M. İhsan Sungu (09.11.1930-23.01.1939)
M. Zeki Kadri Yörükoğlu (27.10.1940-13.07.1962)
Hüsnü Çıtırlı (03.10.1964-01.12.1967)
Zekai Baloğlu (01.12.1967-01.07.1971 ve 31.03.1975-14.07.1975)
Rıza Kartaş (29.08.1975-05.01.1977)
Dr. Abdurrahman Demirtaş (02.01.1980-11.07.1980)
Doç. Dr. Galip Karagözoğlu (31.10.1980-09.01.1981)
Em. Gen. Fehmi Arabacıoğlu (03.04.1981-31.03.1982)
Emin Sağlamer (05.11.1982-07.05.1984)
Ülkü Bilgen (07.05.1984-22.10.1985)
Gürkan Tekin (11.03.1986-31.12.1987)
Doç. Dr. Nihat Bilgen (20.10.1989-17.07.1990)
Ömer Okutan (16.11.1990-24.12.1992)
Dr. Yusuf Ekinci (24.12.1992-22.04.1994)
İrfan Beker (22.04.1994-08.07.1994)
R. Çetin Dağlı (08.07.1994-27.02.1998)
Orhan Özdoğanlar (12.03.1998-15.09.1998)
Orhan Özalp (16.09.1998-11.04.2001)
Nurettin Başer (Geçici Görevlendirme )
Prof. Dr. Ziya Selçuk (21.03.2003-08.04.2006)
Prof. Dr. İrfan Erdoğan (12.05.2006- )

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious