MEB'den okul satışına net yalanlama

MEB'den okul satışına net yalanlama.5585
  • Giriş : 08.07.2009 / 17:23:00

Milli Eğitim Bakanlığı, halen eğitim hizmeti veren okullar ile tarihi nitelikteki okulların satışına ilişkin hiçbir çalışma bulunmadığını duyurdu. MEB'den yapılan açıklama şöyle:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MEB'den yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yayımlanan ''Sahibinden satılık mektep'' başlıklı haberle ilgili açıklama yapılması gereği duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Bakanlığın, kendisine tahsisli Hazine mülkiyetindeki taşınmazlardan bulundukları yerler itibarıyla yerleşim özelliğini kaybeden, çarşı, sanayi, iş yeri vb. alanlar arasında kalan ve bu veya başka sebeplerle okul alanı olarak kullanılmasına ihtiyaç duyulmayanların Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 51. maddesi gereğince satılarak elde edilecek gelirlerin ihtiyaç duyulan yerlerde okul yapımı ve onarımı amacıyla kullanılmasının uygun olacağının değerlendirildiği kaydedildi.

Bu doğrultuda yapılacak işlemlerin anlatıldığı 23 Haziran 2009 tarihli bir genelgenin valiliklere gönderildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

''Söz konusu genelge, Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 51. maddesine dayanak olarak hazırlanmıştır ve genelgede özellikle yukarıda da belirtildiği gibi yerleşim alanı özelliğini kaybeden, çarşı, sanayi, iş yeri vb. alanlar arasında kalan ve bu veya başka sebeplerle okul alanı olarak kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan, çeşitli sebeplerle okul alanı olarak kullanılmasına ihtiyaç kalmayan taşınmazların belirlenmesi istenmiştir. Bu okullar arasında hiçbir şekilde tarihi eser niteliğindeki okullar yer almamaktadır. Gazetenin haberinde iddia ettiği gibi değeri milyarlarca dolara ulaşan tarihi okulların satışı için ne start verilmiş ne de geçtiğimiz haftalarda Kızılcahamam'da gerçekleştirilen MEB toplantısında bu konu gündeme gelmiştir. Dolayısıyla 'kapalı kapılar ardında satılacak okulların listesine son şekli verildi' yorumu gerçeği yansıtmamaktadır.''

Bu genelge doğrultusunda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de belirlediği okulların bir listesini hazırladığı ve konuyla ilgili inceleme raporu hazırlanması için İlköğretim Müfettişleri Kurulu Başkanlığına gönderdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ancak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün konuyla ilgili neticelendirdiği ve Bakanlığımıza ulaşan herhangi bir yazısı yoktur. Kaldı ki söz konusu listenin son hali haberdeki gibi olsa bile bu konuda karar verici ve uygulayıcı makam Bakanlık makamıdır.

Bazı okullarla ilgili 3 aydır Bakanlığın çalışma yaptığı, okulların fiyatını belirlediği yönündeki iddialar doğru değildir. Halen eğitim hizmeti veren okullarla tarihi nitelikteki okulların satışına ilişkin Bakanlığımızın hiçbir çalışması bulunmamaktadır ve Sayın Bakanımız özellikle tarihi okullar konusunda büyük bir hassasiyet göstermektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*