MEB'den önemli açıklama yapıldı

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

MEB, Anayasa Mahkemesi'nin '15 yeni üniversiteye kurucu rektör atanmasına ilişkin' madde hükmünün yürürlüğünü durdurması üzerine hukuki bir boşluk doğduğunu belirterek, yeni bir yasal düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 yeni üniversitenin kuruluşu ile ilgili yasanın geçici birinci maddesinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğü, dün itibariyle de Anayasa Mahkemesi'nin söz konusu hükmün yürürlüğünü durdurma kararı aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bilindiği gibi halen yürürlükte olan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 13. maddesi, kurulu üniversitelerin rektör atamalarının nasıl yapılacağını düzenlemekle birlikte yeni kurulan üniversitelere rektör atamalarının nasıl yapılacağını düzenlemekle birlikte yeni kurulan üniversitelere rektör atamalarının nasıl yapılacağına dair bir hükmü ihtiva etmemektedir. Anayasa Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma gerekçesinin ilan edilmesini takiben yeni bir yasal düzenleme yapılması kaçınılmazdır. Nitekim bir boşluk doğduğu ve yeni bir düzenleme yapılması gerektiği, kararı açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili tarafından da ifade edilmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious