MEB'den 'Sarı Gelin' açıklaması!

MEB'den 'Sarı Gelin' açıklaması!.11011
  • Giriş : 19.02.2009 / 15:39:00

Milli Eğitim Bakanlığı, Ermeni iddiaları konusunda hazırlanan “Sarı Gelin- Ermeni Sorununun İç Yüzü” isimli belgeselle ilgili bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Milli Eğitim Bakanlığı, belgeselin zorunlu olarak öğrencilere izletilmesi gibi bir emir vermediklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ermeni iddiaları konusunda hazırlanan “Sarı Gelin- Ermeni Sorununun İç Yüzü” isimli belgeselin Bakan Hüseyin Çelik'in emri ile yarısının dağıtılmadığını açıkladı. Bakanlık, belgeselin zorunlu olarak öğrencilere izletilmesi gibi bir emir vermediklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2003 yılında devletin ilgili mercilerince asılsız Ermeni iddiaları konusunda hazırlanan “Sarı Gelin- Ermeni Sorununun İç Yüzü” isimli belgeselin ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin oluşturduğu uzman bir heyet tarafından incelendiği belirtildi. Açıklamada, “Belgeselin; asılsız Ermeni iddiaları konusunda Türkiye'nin lehinde ve aleyhinde fikirlere sahip çok sayıda tarihçi ve bilim adamı ile kendi ülkelerinde görüşülerek yapıldığı ve bu konuda gerçeklerin anlaşılmasına yardımcı olabileceği görüşüne varılmıştır” denildi.

Açıklamada, soykırım iddialarının zaman zaman Ermeni diasporası ve bazı lobiler tarafından yoğunlaştırılması üzerine konunun tarihi boyutuna değinen söz konusu belgeselin, eğitim materyali olarak 2008 yılı içinde Tarih öğretmenlerine yönelik olarak düzenlenen üç hizmetiçi seminerine konu edildiği de kaydedildi.

-ÖĞRETMENLERİ BİLGİLENDİRME AMAÇLI-

Açıklamada, “Bu seminerlerde öğretmenlerimiz, materyalin eğitim açısından nasıl kullanabilecekleri hususunda bilgilendirilmişlerdir. Esasen bu doküman öğrenciler için değil, özellikle tarih öğretmenlerine yönelik hazırlanmıştır. Bazı yayın organlarınca iddia edildiği gibi Bakanlık merkez teşkilatının hiçbir resmi yazısında bu dokümanın tüm öğrencilere zorunlu olarak izletilmesi gerektiğine dair bir ifadeye de rastlanmamıştır” ifadesine yer verildi.

-BELGESEL DVD'Sİ-

Açıklamada, belgeselin DVD'sinin, doğrudan ders aracı olarak değil, yardımcı eğitim materyali olarak eğitim kurumlarında öğretmenlerin yararlanabilmeleri için 4 Aralık 2007 tarihinde gönderildiği belirtildi. Açıklamada, “Eğitim materyalinin kullanımı sırasında amacı aşan uygulamaların ortaya çıktığı anlaşıldığından bizzat Sayın Bakan tarafından meseleye el konulmuş, yarısı dağıtılan DVD'lerin diğer yarısının dağıtımı durdurulmuştur” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*