MEB'ten türbanlı öğrenci açıklaması

MEB'ten türbanlı öğrenci açıklaması.13614
  • Giriş : 19.05.2008 / 18:35:00

Türbanlı ve çarşaflı öğrencilerin açık lise sınavlarına girdiği yönündeki haberler için Milli Eğitim Bakanlığı, kurum olarak kendilerine böyle bir bilginin ulaşmadığı açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hafta sonu yapılan açık lise sınavları nedeniyle türban, çarşaf ve takkeli öğrenci iddiaları tartışmaların odağına oturdu. Bir çok ilde türbanlı hattta çarşaflı, takkeli öğrencilerin başlarını açmadan sınava girdiği haberleri üzerine gözler, Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi.

İddialar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, kendilerine çarşaf ve takkeyle sınava girildiğine ilişkin bir bilginini ulaşmadığını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada "öğrencilere refakat edenlerin kıyafetlerinden bakanlık sorumlu değildir" ifadesi de yer aldı.

Bakanlık buna rağmen eğer iddialar doğru ise gereken cezanın verileceğinin de altını çizdi.

Daha önce açık lise sınavlarına türbanla girenler olmuş, bu konuda yapılan soruşturmalarda cezaya yer yok kararı çıkmıştı. Gerekçe olarak da yönetmelik gösterilmişti.

1992 yılından bu yana yürürlükteki yönetmeliğe göre sınava girecek öğrencinin sade ve temiz bir kıyafet giymesi yeterli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious