Mecidiyeköy bombacısı, Kasım ayında serbest kalmış!

Mecidiyeköy bombacısı, Kasım ayında serbest kalmış!.11615
  • Giriş : 06.01.2008 / 02:26:00
  • Güncelleme : 06.01.2008 / 00:42:53

Bombacı Bülent Öztürk'ün, Kasım ayında yakalandığı, ancak serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mecidiyeköy'de 2 kilo 75 gram A4 patlayıcıyla yakalanan terör örgütü üyesi Bülent Öztürk'ün, kasım ayında Şırnak'ta sahte pasaportla yakalandığı, ancak savcının talimatıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Öztürk'ün daha önce de eylem yapmak üzere büyük kentlere gittiği ancak güvenlik güçlerinin sıkı denetimi nedeniyle eylem yapmaktan vazgeçtiği belirlendi. Polisin savcılığa "bir şüpheli yakaladıklarını, gerçek kimliğinin ortaya çıkması için 48 saat gözetim süresi isteğini" bildirdiği, ancak görevli savcının "şüphelinin gerçek kimliğinin belirlenmesini beklemeden ifadesinin alınması ve serbest bırakılması talimatını verdiği" ileri sürüldü.

Polisin iş için Irak'a gitmek istediğini ifade eden Öztürk'ü aldığı talimat gereği serbest bıraktığı öğrenildi.

PKK'nın bombalama, sabotaj ve etkili eylem yapmak üzere kurduğu "özel birlikler" kadrosu içinde yer alan Öztürk'ün, serbest kaldıktan sonra kaçak olarak Irak'a gittiği, kısa bir süre burada kaldıktan sonra Türkiye'ye eylem için geldiği kaydedildi.

PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarından bombalı eğitim aldıktan sonra İstanbul'a kanlı eylem yapmak için gelen Bülent Öztürk, İstanbul polisinin yaklaşık bir ay boyunca takibi sonucunda Mecidiyeköy'deki Akbil dolum gişesinde yakalanmış ve ele geçirilen iki düzenekli patlamaya hazır 2 kilo 75 gram A4 bombası uzmanlar tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious