Mecidiyeköy bombacısı hakim karşısına çıktı

Mecidiyeköy bombacısı hakim karşısına çıktı.6894
  • Giriş : 09.05.2008 / 21:57:00

Mecidiyeköy'de metro istasyonuna bomba koyma hazırlığı içerisinde olduğu iddiasıyla tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle ilk kez hakim karşısına çıkan Bülent Öztürk, iddianameyi yeterince inceleyemediğini belirterek savunma yapmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Bülent Öztürk ve Şahabettin Demir ile tutuksuz sanık Zerrin Avcı hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespiti yapılan Bülent Öztürk (28), ilkokul mezunu olduğunu ve inşaatçılık yaptığını söyledi. Sabıkası olduğunu da kaydeden Öztürk, aylık gelirinin 500 YTL olduğunu belirtti. Sanık Bülent Öztürk, iddianamenin eline yeni geçtiğini ve avukatıyla son bir haftadır görüşebildiğini söyleyerek savunmasını hazırlayamadığını belirtti. Öztürk, mahkemeden savunmasını hazırlamak için süre istedi. Bülent Öztürk, Kendisiyle beraber yargılanan diğer sanıklarla ilgili birşeyler söylemek istediğini belirterek "Onların benim siyasal kimliğimi bilmediklerine dair söyledikleri doğrudur. Benimle birlikte mağdurdurlar. Benim üzerimde patlayıcı madde olup olmadığı, sahte kimlik kullanıp kullanmadığım konusunda bir bilgileri yoktu. Beni normal birisi olarak misafir ettiler" dedi.

Sanıklardan Şahabettin Demir de, sanık Bülent Öztürk'ün bir arkadaşı aracılığıyla evine geldiğini belirtti. Demir, arkadaşının kendisine "Evle küstü, biraz sizde kalsın tekrar ayrılır" dediğini ifade etti. Demir, "Takriben 5-6 gün kaldı. Misafir ettik. Bir yer ayarlayayım giderim dedi. Araya bayram girdi. Evim kalabalık olduğu için Bülent Öztürk'ü yeğenimin evine götürdüm. Bayram bittikten sonra kendisi gider diye düşündüm. Ancak bayramın sonraki günü yakalandık" diye konuştu.

Zerrin Avcı ise, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Şahabettin Demir, eşimin üvey halasının oğludur. Olay günü Bülent Öztürk denilen şahsı getirdi. Bize, asker arkadaşım iş aramaya gelmiş, şimdi bayram iş bulamamış sizde 1-2 gün kalsın dedi. Ben de kocam evde olmadığı için şüpheli davrandım. Daha sonra kocam geldi. Kocama da aynı şeyleri söyledi. Kocam madem Şahabettin'in asker arkadaşı 2-3 gün bizde kalsın dedi. Bayram günü tek başına dışarı çıktı. Bu şahsın bir sırt çantası vardı. Onun içinde elbise olduğunu sanıyordum." diye konuştu.

Sanık Zerrin Avcı, firari olan eşi Mehmet Şirin Avcı'nın nerede olduğunu soran Mahkeme Başkanı'na, "Kocam İstanbul'da bir yerde çalışıyor. Bize para yolluyor. Maddi durumu iyi olduğunda gelip teslim olacak ama nerede olduğunu bilmiyorum" dedi.

Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Mecidiyeköy'de çantasında 3.5 kilogram A-4 tipi patlayıcı maddeyle yakalanan Bülent Öztürk, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, patlayıcı madde bulundurmak, terör örgütü üyesi olmak, sahte evrak düzenlemek suçlarından da 12.5-28 yıl hapis talebiyle yargılanıyor. Diğer sanıklar Şahabettin Demir, Zerrin Avcı ile aranan Mehmet Şirin Avcı'nın da terör örgütü üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmaktan 10.5-23 yıl hapsi isteniyor. Bülent Öztürk geçen aralık ayında çantasında A-4 tipi patlayıcı, cep telefonu düzeneği, bol miktarda çelik bilye ve sahte kimlikle yakalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious