Mecidiyeköy'deki bomba, Ulus'ta patlayanla aynı

Mecidiyeköy'deki bomba, Ulus'ta patlayanla aynı.11006
  • Giriş : 29.12.2007 / 09:00:00
  • Güncelleme : 29.12.2007 / 10:42:00

Metro istasyonunu havaya uçurmaya giderken yakalanan bombacıyla ilgili operasyonun ayrıntıları;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgilere göre, İstanbul Emniyeti, sırt çantasında 2 kilogram A-4 patlayıcı taşıyan B.Ö.'yü etkisiz hale getirmek için farklı tedbirler aldı. Öncelikle saldırganın, onu takip eden polislerce etkisiz hale getirilmesi öngörüldü. Bunun sağlanamaması halinde, çevredeki binaların çatısına yerleştirilen keskin nişancılar, bombacıyı vuracaktı. B.Ö.'nün buton ve cep telefonu düzenekli bombayı patlatmaktan vazgeçmesi durumunda ise diğer terörist Ş.D.'nin cep telefonuyla bombayı uzaktan patlatacağı belirlendi. Hazırlanan düzeneğin, Ankara Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nda patlayan bombayla aynı olması da dikkat çekici bulundu. Bu arada, muhtemel bir facianın önüne geçen İstanbul Emniyeti'nde dün ödül töreni vardı. Patlayıcıyı etkisiz hale getiren bomba uzmanı polis memuru, Celalettin Cerrah tarafından plaket ve 10 maaşla taltif edildi.

Cerrah'ın, 'Neden kıyafetini giymeden müdahale ettin?' sorusuna polis, "Bombacıya düzeneği sorduk. Cevap vermedi. Zaman kaybının patlamaya sebep olabileceğini düşündüm ve riske girerek müdahale etme gereği duydum." karşılığını verdi. Bunun üzerine Emniyet Müdürü, bomba uzmanını kutlayarak alnından öptü.

1999 yılında Ankara'da belediye otobüsünü molotofla yakmaktan 6 ay cezaevine girip çıkan Bülent Öztürk, 2002 yılında sahte kimlikle Kuzey Irak'a geçmeye çalışırken yakalandı. 2 ay cezaevinde kalan Bülent Öztürk, daha sonra Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'na gitti. Burada örgütten bomba, sabotaj ve suikast eğitimi aldı. Bir ay önce örgüt yönetimi tarafından Mehmet Demirkaya adına düzenlenmiş kimlikle İstanbul'da bombalı eylem yapması için gönderildi. Kuzey Irak'tan giriş yapan Bülent Öztürk, istihbarat ekipleri tarafından takibe alındı. İstanbul'a gelen Bülent Öztürk, Mehmet Emin A.'nın Yenibosna'daki evine yerleşerek örgütün kendisine ulaştıracağı bombayı beklemeye başladı. Bülent Öztürk, örgütün İstanbul yapılanması içinde önemli bir yere sahip olan Ş.D. ile temas kurunca telefon takibine takıldı. Öztürk, geçtiğimiz pazartesi Yenibosna'daki evden ilk kez sırt çantasıyla çıkınca fiziki takibi yapan ekipler üstlerini uyardı. Şahıs, Yenibosna'dan Mecidiyeköy'e giden bir araca binince İstihbarat ve Terör ekipleri burada konuşlandı.

Cep telefonu düzeneği ihtimaline karşı jammer cihazı ile telefon sinyalleri kesildi. Fiziki müdahaleden kurtulma ihtimaline karşı meydanı gören bir noktaya keskin nişancı yerleştirildi. Bülent Öztürk'ün minibüsten inmesiyle takip birkaç metreye kadar düşürüldü. Bülent Öztürk, akbil almak için büfeye yaklaştı. Para çıkarmak için elini cebine attığı sırada 4 polis Öztürk'ü etkisiz hale getirdi. Mecidiyeköy'de Bülent Öztürk'ü 50 metre mesafeden takip eden Ş.D. de ekipler tarafından yakalandı. Bülent Öztürk'e çantadaki bombanın düzeneği soruldu. Ancak Öztürk, polisin ısrarlı sorularına cevap vermedi. Bombanın patlama ihtimaline karşı bomba uzmanı polis memuru devreye girdi.

Bomba üzerinde yapılan ilk inceleme polisleri şaşırttı. 2 kiloluk bombanın butonlu ve cep telefonlu düzeneğe sahip olduğu ve katliamın boyutunun artırılması için bomba içerisine yaklaşık 300 adet çelik bilye yerleştirildiği tespit edildi. Operasyonun devamında Yenibosna'daki ev basıldı. Ev sahibi Mehmet Emin A. evde bulunamadı. Eşi Z.A. gözaltına alındı. Evde yapılan aramada 1,5 kilogram A-4 düzeneğe bağlı bomba, 3 adet elektrikli kapsül, 9 adet kapsül, 4 adet bomba dış kabı, 4 adet saniyeli fitil, 3 adet açma kapama anahtarı, 6 adet maytap, 8 adet ampul, 1 adet masa saati, 1 adet kurusıkı tabanca, 2 adet fişek ve 1 adet şarjör ele geçti.

Mecidiyeköy'de ele geçen bomba üzerinde yapılan incelemede ilginç bulgulara ulaşıldı. Bomba düzeneğinin hem butonlu hem de cep telefonlu olması nedeniyle Ankara Anafartalar Caddesi'nde patlatılan bombayla aynı özelliklere sahip olduğu belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious