Meclis, cezaevlerini inceleyecek

Meclis, cezaevlerini inceleyecek.19057
  • Giriş : 24.02.2008 / 09:50:00

Meclis'te "Her türlü şiddet, kötü muamele ve işkence ile ceza ve tutukevleri ile ilgili sorunların incelenmesi" için kurulan alt komisyonun ilk işi cezaevlerini incelemek olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan "Her türlü şiddet, kötü muamele ve işkence ile ceza ve tutukevleri ile ilgili sorunların incelenmesi" için kurulan alt komisyonun ilk işi cezaevlerini incelemek olacak. Geçen hafta AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım başkanlığında toplanan alt komisyon, şikayetlerin yoğun olduğu cezaevlerini inceleme kararı alırken, bu hafta da yeniden toplanarak gidilecek cezaevlerini ve ziyaret takvimini netleştirecek.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan "Her türlü şiddet, kötü muamele ve işkence ile ceza ve tutukevleri ile ilgili sorunların incelenmesi" için kurulan alt komisyonun ilk işi cezaevlerini incelemek olacak. Geçen hafta AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım başkanlığında toplanan alt komisyon, şikayetlerin yoğun olduğu cezaevlerini inceleme kararı alırken, bu hafta da yeniden toplanarak gidilecek cezaevlerini ve ziyaret takvimini netleştirecek. Son dönemlerde sıkça gündeme gelen ve yoğun şikayet konusu olan ceza ve tutukevleri, Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon tarafından mercek altına alınacak. AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım başkanlığında kurulan ve AKP Bingöl Milletvekili Kazım Ataoğlu, AKP Denizli Milletvekili Mithat Ekici, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, MHP Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'dan oluşan alt komisyon, geçen hafta toplanarak Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Kenan İpek, Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hakkı Kadakal ve Daire Başkanı Necati Nursal'ı dinlemişti. Toplantıda, cezaevlerinde tarihin en yüksek tutuklu ve hükümlü rakamlarına ulaşıldığı belirtilirken, komisyon da özellikle şikayetlerin yoğun olduğu ceza ve tutuk evlerinde incelemelerde bulunma kararı aldı.

-CEZAEVİ ZİYARET TAKVİMİ BELİRLENECEK -

Ceza ve tutukevlerini ziyaret etme kararının ardından alt komisyon bu hafta toplanarak, şikayete en çok konu olan ceza ve tutukevlerini ziyaret programını netleştirecek ve takvim belirleyecek. Komisyonda ağırlıklı görüş, ceza ve tutukevlerine ziyaretlerin önceden haber vermeden yapılması ve sorunların yerinde incelenmesi yönünde olurken, alt komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Kırklareli ve Tekirdağ gibi Trakya illerindeki cezaevlerinin mutlaka ziyaret edileceğini bildirdi. Ersin, alt komisyon olarak özellikle şikayetlere konu olan ve kapasitelerinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındıran ceza ve tutukevlerini ziyaret etmeyi planladıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious