Meclis, koyun hesabının içinden çıkamadı

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

TBMM Dilekçe Komisyonu, 2000 yılında Mehmetçik Vakfı'nın 7 bin 697 kurbanlığının sadece 2 binin kesildiği, 5 bin 600 koyunun kesilmiş gibi gösterildiğine ilişkin dilekçeyi, yargıya intikal ettiği için görüşmeme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman başkanlığında toplanan Dilekçe Komisyonu, Konya Ereğli'den Halil Başoğlu'nun dilekçesini ikinci kez ele aldı. Dilekçeyle ilgili gelinen süreç hakkında komisyona bilgi veren Başkan Yahya Akman, Halil Başoğlu'nun komisyona başvurarak, Mehmetçik Vakfı'nın 2000 yılı kurban kesimini alan Özgiray isimli firmanın, kesilmesi gereken 7 bin 697 koyunun tamamını kesmediğini, 2 binini kesip geri kalanını kesilmiş gibi gösterdiğini, bu yolla yolsuzluk yapıldığını iddia ettiğini kaydetti.

Komisyon olarak, iddiaları araştırmak üzere sözkonusu dilekçeyi Milli Savunma Bakanlığı'na sevkettiklerini, bakanlığın da, "İddiaların asılsız olduğu, sözkonusu işletmenin günlük küçükbaş kapasitesinin 5 bin olduğu, 7 bin 697 adet küçükbaş kurbanlığın şartlara uygun şekilde kesildiği" şeklinde bilgi verdiğini anlatan Yahya Akman, şikayetçinin ısrarı üzerien Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan Özgiray firmasının işletme ruhsatı olup olmadığı, ruhsatı varsa günlük kesim kapasitesinin kaç koyun olduğuna ilişkin bilgi istendiğini söyledi.

Bakanlıktan gelen yazıda, Özgiray firmasının 1996 yılında ruhsat için başvurduğu, firmaya ruhsatın 2001 yılında verildiğinin yer aldığını ifade eden Akman, yazıda Mehmetçik Vakfı adına kesimin yapıldığı 2000 yılında sözkonusu firmanın kesim ruhsatı olmadığının anlaşıldığını kaydetti. Akman, 2001 yılında verilen ruhsatta da 182 metrekare olan kesimhanenin günlük kesim kapasitesinin 50 büyükbaş, 300 büyükbaş şeklinde olduğunu dile getirdi.

Yahya Akman, Mehmetçik Vakfı'nın, Ereğli'de bulunan kesimhaneye Karapınar Sanayi ve Ticaret Odası tarafından günlük 5 bin adet kesim ruhsatı verildiğine ilişkin belge sunduğunu ancak, aynı odanın Meclis'e gönderdiği yazıda sözkonusu Özgiray firmasına verilmiş bir ruhsat bulunmadığını ilettiğini söyledi.

Yahya Akman'ın yaptığı bilgilendirmeden sonra söz alan şikayetçi Halil Başoğlu, 2000 yılındaki kesimlerde Özgiray firmasında muhasebeci olarak çalıştığını, kesimden önce kesimhaneye 2 bin koyun getirildiğini, bu koyunları kendisinin de gördüğünü söyledi. 2000 yılındaki kurban bayramında Mehmetçik Vakfı adına sadece 2 bin koyunun kesildiğini, zaten tesisin kapasitesinin da bunun üzerindeki bir kesime izin vermediğini anlatan Halil Başoğlu, sonrada davacı olduğu firmanın hesaplarını incelediğinde 2000 yılında 7 bin 697 küçük hayvan kesilmiş gibi gösterildiğini farkettiğini anlattı. Amacının Mehmetçik Vakfı veya TSK'yı kötülemek olmadığını dile getiren Başoğlu, vicdani rahatsızlık nedeniyle Meclis'e başvurduğunu ifade etti.

Mehmetçik Vakfı Genel Sekreteri Ergun Sapmaz, konunun kendilerine intikal etmesinden sonra 2000 yılına ait arşiv belgeleri üzerinden bir inceleme başlattıklarını ve bu incelemede bir usülsüzlüğe rastlamadıklarını söyledi. Arşiv belgelerine göre 2000 yılında Ereğli'deki kesimhanede 3 günde toplam 7 bin 697 kesim yapıldığını, bunun da Mehmetçik Vakfı temsilcileri, Noter ve firma temsilcileri tarafından rapor edildiğini belirten Ergun Sapmaz, Halil Başoğlu'nun şikayeti üzerine Ereğli Cumhuriyet Savcılığı'nın bir iddianame hazırladığını kaydetti. Bu iddianame üzerine dava açıldığını ve sözkonusu kesim sırasında Mehmetçik Vakfı adına kesime gözcülük yapan 7 görevlinin sanık sıfatıyla yargılanmaya başladığını anlatan Sapmaz, yargılamanın Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ettiğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hüseyin Polat ise, sözkonusu tarihte kesimi yapan Özgiray Firması'nın ruhsatı bulunmadığını, firmaya 2001 yılında ruhsat verildiğini belirterek, ruhsatta kesimhanenin kapasitesinin de günlük 50 büyükbaş, 300 küçükbaş kesimi olduğunu kaydetti.

Komisyon Başkanı Yahya Akman, yapılan görüşmelerin ardından, kesim yapılmadığı halde kesim yapılmış gibi gösterilmesi olayının yargıya intikal ettiğinden yeni haberdar olduklarını ifade ederek, Anayasa ve Meclis İçtüzüğü gereği yargıya intikal eden bir konuda karar alamayacaklarını söyledi. Yahya Akman, Halil Başoğlu'nun dilekçesini karara bağlamayacaklarını, komisyona ulaşan bilgi ve belgeleri de yargılamanın devam ettiği mahkemeye ulaştıracaklarını dile getirerek toplantıyı bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious