Meclis, okullardaki şiddeti araştıracak

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu, AK Parti, CHP ve Anavatan Partisi gruplarının, okullardaki şiddet olaylarıyla ilgili Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeleri görüşerek kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oybirliği ile kabul edilen önergeye göre, Meclis'te kurulacak ve 14 kişiden oluşacak araştırma komisyonu, okullardaki şiddetin nedenlerini ve şiddete karşı alınması gereken önlemleri araştıracak.

Genel Kurul'da önergeler üzerinde hükümetin görüşünü açıklayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, şiddet olaylarına karşı anne-babaların, öğretmenlerin ve medyanın üzerine düşen görevler olduğunu söyledi. Şiddetin küresel bir olay haline geldiğini vurgulayan Bakan Hüseyin Çelik, şiddet olaylarının daha çok ortaöğretim okullarında görüldüğünü söyledi.

Türkiye'deki okulların, diğer ülkelere göre şiddet yönünden daha iyi durumda olduğunu ifade eden Çelik, ''Bizdeki şiddet olayları ise disiplinsizlik, öğretmene başkaldırı gibi olaylar olarak görülüyor. Yabancı ülkelere göre çok çok iyi durumdayız. Bizim ortaöğretimdeki okullar incelendiğinde, kızlarımızın hanımefendi, erkeklerin de beyefendi olduğunu görürüz'' dedi.

Bakan Hüseyin Çelik, televizyonlardaki film ve programların şiddet olaylarının artmasına neden olduğuna vurgu yaparak, bir öğrencinin günde yaklaşık 4-5 saat televizyon izlediğini, çocukların, izlediği filmlerin, programların etkisinde kaldığını ifade etti. Çelik, ''Televizyonlarda şiddet içeren program ve filmler okullardaki şiddet olaylarını artırıyor'' dedi. Reyting kaygısıyla ana haber bültenlerinin şiddet olaylarına yer vermemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, geçmişte televizyonlar canlı yayın yaptığı için insanların sürekli Boğaziçi Köprüsü'ne çıkıp intihar etmek istediklerini, ancak yayınlar kesilince intihar olaylarının da azaldığını savundu.

Topumdaki şiddet kültürünün, küçük yaşlardan başlayarak neredeyse ömür boyu devam ettiğini anlatan Hüseyin Çelik, ''Çocuk küçükken annesinden, okula gidince öğretmeninden, gençliğinde bir gösteride polisten, askere gidince komutanından dayak yiyor. Ömür boyu dayak atan ve yiyen ülke insanı olmamalıyız. Bunları sosyal hayatımızdan kesinlikle bir ur gibi atmalıyız'' diye konuştu.

Anavatan Partisi'nin görüşlerini açıklayan Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, ekonomi ve eğitimdeki sorunlar çözülmedikçe, ailedeki ve okuldaki şiddetin önlenemeyeceğini belirtti. Kurtulmuşoğlu, Milli Eğitim, Sağlık, İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile devlet bakanlarının bir araya gelerek, çocuklara yönelik şiddeti ele alması gerektiğini kaydetti.

AK Parti grubu adına konuşan Siirt Milletvekili Öner Ergenç de kızgınlık ve kıskançlık duygularının birikip, insanın zayıf bir anında patlak verdiğini, olumsuz bir davranış ortaya çıktığını söyedi. Şiddeti, beşeri bir hastalık olarak niteleyen Ergenç, "Şiddete uğrayan insanlarda şiddet eğilimi de gelişiyor. Çocuğuna bir kez Tokat atmamış kaç anne baba var?'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious