Meclis 37 yıllık cinayeti araştıracak

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Bağımsız Amasya Milletvekili Mustafa Sayar, İstanbul Beyazıt Meydanı'nda 1969'da öldürülen Mustafa Taylan Özgür cinayetinin aydınlatılması amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını isteyen önergesini TBMM Başkanlığı'na verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Beyazıt Meydanı'nda 1969 yılında öldürülen Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencisi olan Mustafa Taylan Özgür cinayeti, aradan geçen 37 yıla rağmen bir türlü aydınlatılamadı ve faili meçhul cinayetler arasında yerini aldı. Mustafa Sayar tarafından hazırlanan araştırma önergesine çoğunlukla CHP ve Anavatan Partili milletvekillerinin imza attı. Önergeye, AK Parti'den sadece Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır imza koydu.

Önergede, faili meçhul cinayetlerin kamuoyunun kapanmayan bir yarası olduğunu belirtilerek, aydınlatılamayan bu tür cinayetlerin toplum barışına zarar verdiği ve insanların devlete olan güveninde zafiyetler oluşturduğu dile getirildi. 37 yıl önce gerçekleşen Mustafa Taylan Özgür cinayetinde fail ya da faillerin bulunması hakkında bir arpa boyu yol alınamamasının düşündürücü olduğunu ifade edilen önergede, bu durumun emniyet güçlerinin ve emniyet teşkilatının bir zafiyet içerisinde olduğu düşüncesinin yaygınlaşmasına neden olduğu kaydedildi.

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılamamasının, aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası platformlarda eleştirilmesine, demokrasi kültürünün yeterince gelişmediği, demokratik olmayan rejimlerle yönetilen ülkelerle aynı düzeyde görülmesine neden olduğu ifade edilen önergede, ''Bu faili meçhul cinayetlerin bir an önce faillerinin bulunması hem insan haklarının güvence altına alınması hem de ülkemizin çağdaş bir görünüm kazanması için gereklidir'' denildi.

TBMM'de, 1991 yılında milletvekili lojmanlarında öldürülen eski İzmir Milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör cinayetinin aydınlatılması için geçtiğimiz yıl bir araştırma komisyonu kurulmuştu. Komisyon, Mustafa Güngör cinayetiyle ilgili somut bilgilere ulaşamazken, cinayetin aydınlatılamamasında sorumluluğu olduğunu düşündüğü bazı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuş ancak, bu suç duyuruları zaman aşımı nedeniyle işleme konulamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious